enter-article עיצוב גינה ביתית - אתר הגינון הגדול | כתובת: בית עובד 8, תל אביב | טלפון: 073-7531114 כתובת מייל: mygardener@gmail.com
גננים » מאמרים וחדשות » עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחלמראה אסטטי, אפס עלויות תחזוקה, בלאי טבעי זניח ואפילו (לדברי מומחי פאנג שווי) שיפור בזרימת האנרגיות. הכל בסוג של חיפוי אחד, שאפילו ההנחה שלו היא בין הזולות מבין האפשרויות הקיימות

מלבד אבני מדרך, חלוקי נחל לגינה הם פתרון מעולה. כל היתרונות הללו הפכו את הפתרון של חלוקי נחל לגינה לפופולארי מאוד בעולם של עיצוב גינות פרטיות, בעיקר גינות "עשה זאת בעצמך", בעשור האחרון. בעידן בו אחזקת גינות (אפילו בצורה עצמאית), לנוכח "גזירות המים", הופכת למוצר יוקרה, חלוקי נחל לגינה מספקים בדיוק את התמהיל האידיאלי של עלויות (וכאבי ראש) מינימליות. ההנחה עצמה פשוטה מאין כמוהה, ולמעשה אין שום צורך בציוד או ידע מיוחדים

לפני שמתחילים...

כלי העבודה הדרושים לצורך עיצוב גינות באמצעות חלוקי נחל לגינה הם מינימליים בהחלט ואין צורך להחליט שצריך כלי גינון מקצועיים, עלותם הכוללת (במקרה הלא סביר שהחלטתם לבצע אחזקת גינות בצורה עצמונית ועוד לא רכשתם אותם...) היא פחות מ-300 ₪. וודאו שיש לכם:

1.      מגרפה
2.      דליים או מריצה (במיוחד אם אין שביל גישה נוח למשאית לפריקת החלוקים)
3.      את חפירה.
4.      פטיש גדול (5 קילו) או כלי אחר לתקיעת יתדות.

עבודות הכנה

עבודות ההכנה הן מינימאליות ולא תמיד הכרחיות. המלצה אישית שלי היא ליישר את הקרקע (בצורה קוסמטית, על ידי את. אין צורך להגיע לפלס של מסלול המראה). בכל מקרה, למעט במקומות בהם קיימת בעיית סחף, לא מדובר בשלב קריטי, בוודאי לא כמו בעבודות שתילה.

בסיס- יריעת פרליג

יריעה עשויה מפולימר פלאסטיק שחור (תכל'ס, סוג של יוטה). הנחת היריעה מתחת לחלוקים חשובה מכמה בחינות:
מן האספקט של עיצוב גינות- כדי למנוע ערבוב של האדמה עם החלוקים (במיוחד אם מתכוונים ללכת עליהם), ולשמור עליהם "נקיים ויפים".
מן הצד של אחזקת גינות- למנוע הגעה של קרני שמש לקרקע, ובכך להקטין למינימום את כמות העשבים השוטים שמסוגלים לצמוח מתחת לחלוקים.

המחיר של היריעה זניח ממש (2-3 שקלים למ"ר), ומחיר המשלוח עומד על 25-50 שקלים (אם אתם מזמינים באותה ההזדמנות חלוקי נחל לגינה, המשלוח חינם). חשוב לקבע את היריעות בבזנטים (בתדירות של לפחות אחד לכל שנים-שלושה מטרים).

הנחת החלוקים

לפני שבוחרים את החלוקים, הקפידו להסתכל עליהם בכמה תנאי תאורה: הוציאו אותם מחוץ לאולם תצוגה וכו'. חלוקי נחל לגינה משנים את צבעם ברטיבות, כך שמבחינת עיצוב גינות וודאו שהצבע מתאים לכם בשני המצבים.

כמות החלוקים לה תזדקקו ניתנת לחישוב לפי נוסחא פשוטה: שטח החיפוי Xעובי החיפוי Xהצפיפות של החלוקים (נתון אופייני לכל סוג של חלוקי נחל לגינה). למי שמתעצל לבצע את החישוב בעצמו, משווקים רבים מציעים חישוב מן המוכן.

אחרי שבחרתם את החלוקים (שעלותם הכוללת עבור המשפץ הממוצע בדרך כלל לא תעבור את ה-1000 ₪, וזאת כולל מע"מ ומשלוח), הגיע הזמן להזיע טיפה. נסו לפנות שביל גישה נוח למשאית, אבל אם אי אפשר- בקשו להשאיר את החלוקים בכניסה, והעבירו אותם באמצעו מריצה.

החלוקים יגיעו בשקי ענק (שקי קוב או קוב וחצי), ובמידה ושטח החיפוי הוא מרוכז יחסית וישנה גישה נוחה, לרוב נהג המשאית יסכים לחתוך את השק ישר מעליו כך שתחסכו לעצמכם הרבה ריצה עם מריצה. פזרו את החלוקים באמצעות את החפירה והמגרפה, וסיימתם. מלבד ישור מזדמן, אין כל צורך לבצע אחזקת גינות בשטח המחופה.

למה כדאי לשלב חלוקי נחל בעיצוב הגינה?

שילוב חלוקי נחל בעיצוב הגינה יכול להביא אינספור יתרונות המשפרים את האסתטיקה והפונקציונליות הכללית של החלל החיצוני. הרבגוניות והקסם של חלוקי נחל הופכים אותם לבחירה פופולרית עבור פרויקטי גינון, ומוסיפים נופך של יופי טבעי לכל סביבה בגינה. כמובן, שכדאי לשים דגש על נושא זה כבר בהליך תכנון ועיצוב הגינה.

 • משיכה חזותית משופרת:
  חלוקי נחל מגיעים בצורות, גדלים וצבעים שונים, המאפשרים ליצור עיצובים ייחודיים ומושכים חזותית בגינה. בין אם אתם מעדיפי גנים סלעיים בהשראת זן או עיצוב נוף עכשווי, ניתן לארגן חלוקי נחל כדי להשלים את הנושא והסגנון הכללי שלך. המרקם החלק וגווני האדמה שלהם יכולים להוסיף תחושת שלווה והרמוניה לחלל החיצוני – קיימת אפשרות לשלב גם אלמנטים נוספים כמו אבני מדרך יפים או  בריכת נוי.
 • פתרון תחזוקה נמוך:
  אחד היתרונות המרכזיים של שילוב חלוקי נחל בעיצוב הגינה הוא אופי התחזוקה הנמוך שלהם. שלא כמו דשא או צמחים, חלוקי נחל דורשים תחזוקה מינימלית, מה שהופך אותם לבחירה מעשית עבור בעלי בתים עסוקים או אלה המעוניינים להפחית את הזמן והמאמץ המושקעים בתחזוקת הגינה. עם חלוקי נחל תוכלו ליהנות מגינה יפה ללא צורך בהשקיה, כיסוח או גיזום קבועים.

כיצד לבחור את חלוקי הנחל המתאימים לגינה?

בעת בחירת חלוקי הנחל הנכונים לגינה, ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון כדי להבטיח שהם לא רק משלימים את העיצוב אלא גם עונים על הצרכים המעשיים. בראש ובראשונה, קחו בחשבון את הגודל והצבע של חלוקי הנחל. חלוקי נחל גדולים יכולים ליצור אמירה נועזת והם אידיאליים עבור חללים גדולים יותר, בעוד שחלוקים קטנים יותר עובדים היטב עבור עיצובים מורכבים או כיסוי קרקע. צבע חלוקי הנחל צריך להתאים למרכיבי הנוף הקיימים, כגון צמחים, פרחים או ריהוט חוץ.

שיקול חשוב נוסף הוא המרקם של חלוקי הנחל. חלוקי נחל חלקים מציעים מראה מלוטש ומעודן יותר, בעוד שטקסטורות מחוספסות יותר יכולות להוסיף מגע כפרי או טבעי לעיצוב הגינה שלך. חשבו על הנושא או הסגנון הכללי שאתם רוצים להשיג ובחרו חלוקי נחל שמתיישרים עם החזון הזה. בנוסף, שקול את ההיבטים המעשיים של חלוקי הנחל, כגון עמידותם ועמידותם במזג האוויר. בחרו בחלוקי נחל איכותיים שיכולים לעמוד בפני פגעי מזג האוויר ולשמור על המראה שלהם לאורך זמן.

יצירת נתיב חלוקים: מדריך שלב אחר שלב

כדי ליצור שביל חלוקים מדהים בגינה, יש להתחיל בתווית השביל הרצוי באמצעות יתדות וחוט. זה יעזור לדמיין את העיצוב ולהבטיח מסלול ישר ואחיד. לאחר מכן, יש לחפוראת השטח לאורך השביל המתואר לעומק של כ-4-6 סנטימטרים, תלוי בגודל חלוקי הנחל שבהם אתם מתכננים להשתמש. הסר עשבים שוטים, שורשים או פסולת כדי ליצור בסיס נקי.

לאחר סיום החפירה, יש להניח בד נוף כדי למנוע צמיחת עשבים ולהבטיח את יציבות השביל. בד זה יסייע גם בשמירה על שלמות המסלול לאורך זמן. לאחר הבטחת הבד למקומו, מלאו את השטח שנחפר בחומר בסיס כמו חצץ כתוש או חול. זה יכול לספק בסיס יציב לחלוקים ויסייע בניקוז.

האם חלוקי נחל יכולים להוות כמפתח לגינה בתחזוקה נמוכה?

חלוקי נחל אכן יכולים להיות המפתח להשגת גינה בתחזוקה נמוכה, המציעה מגוון יתרונות המפשטים את התחזוקה ומשפרים את המשיכה האסתטית של החלל החיצוני שלך. על ידי שילוב חלוקי נחל בצורה אסטרטגית בעיצוב הגינה, ניתן להפחית את הצורך במשימות תחזוקה תכופות תוך יצירת נוף מסוגנן ופונקציונלי הדורש מאמץ מינימלי לתחזוקה. בואו נתעמק כיצד חלוקי נחל יכולים להפוך את הגינה שלכם למקלט תחזוקה נמוך.

 • הדברת עשבים ושימור לחות בקרקע:
  אחד היתרונות העיקריים של שימוש בחלוקי נחל בגינה הוא יכולתם לפגוע בצמיחת העשבים. על ידי כיסוי האדמה בשכבת חלוקי נחל, יוצרים מחסום המעכב את הנביטה והצמיחה של עשבים, ומפחית את הצורך בנישוב מתמיד. בנוסף, חלוקי נחל עוזרים לשמור על הלחות באדמה על ידי הפחתת האידוי, ובכך מעודדים צמיחה בריאה יותר של צמחים ומפחיתים את תדירות ההשקיה הנדרשת.
 • מניעת שחיקה:
  חלוקי נחל משמשים ככיסוי קרקע מצוין המסייע במניעת שחיקת קרקע, במיוחד באזורים משופעים או סביב צמחים בעלי שורשים רדודים. המשקל והיציבות שלהם הופכים אותם לחומר נוף עמיד שיכול לעמוד בתנאי מזג אוויר שונים ובתנועה רגלית, תוך שמירה על שלמות שבילי הגינה והגבולות שלך עם תחזוקה מינימלית. חוסן זה מבטיח שהגינה שלך תשמור על יופייה ופונקציונליות לאורך זמן, עם מעט צורך בתיקונים או החלפות קבועים.

כלל התהליך, מתחילתו ועד התוצאה הסופית, לא אמור לקחת יותר מחצי יום עבודה


עוד באותו נושא

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

לצד צמחים ופרחים ומערכת השקייה יעילה, על מינת שהגינה שלנו תהיה מטופחת, אנחנו זקוקים למכסחת דשא טובה, מקצועית ובעיקר נוחה לעבודה ממושכת. מאז...

עיצוב גינה – 5 הגינות שממש הייתם רוצים

עיצוב גינה – 5 הגינות שממש הייתם רוצים

אם הנך קורא מאמר זה סימן שתכנון והקמה של גינה עוברת בראשך והנך חושב אולי עתה או בעתיד הקרוב להגשים פיסת גן עדן זו בביתך. לאחר שהסדרנו נקודה...

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

אז עברנו את הימים שממשלת ישראל חיפשה דרכים להיאבק בבזבוז המים של הציבור, בזמן שרובנו עדיין מנסים לחשוב על פתרונות יעילים לחסכון, יש כאלו...

מחירון כלי גינון

מחירון כלי גינון

אם גם גינה קטנה דורשת טיפול, אז גננים בכל הרמות, זקוקים לכלי גינון מכל הסוגים עולם כלי גינון עבור גינון ביתי ומקצועי, מתחלק לשלוש קטגוריות...

מחירון דשא מוכן – המדריך המקיף ברשת

מחירון דשא מוכן – המדריך המקיף ברשת

לפניכם מחירון דשא מוכן, מחירי הדשא מפורטים לפי סוגי הדשא השונים הקיימים. לא בכל מקום ניתן להצמיח דשא וגם במידה וכן לא תמיד הוא שומר על יופי...

string(20) "categoryמשתלות"