מעבר ליתרונות האסתטיים של מדשאה מוריקה ומטופחת, מתברר שלדשא יש יתרונות נוספים, ביניהם ויסות הטמפרטורה (ספיגה של החום במהלך היום ושחרורו ההדרגתי בהמשך), טיוב של הקרקע, שימור מים עודפים ואפילו ייצור חמצן.

אם אתם מחפשים דשא טבעי, תתקלו בלא מעט סוגים שנבדלים זה מזה בתכונותיהם ובאופן התחזוקה שלהם. אחד הסוגים היפים והנוחים יחסית לתחזוקה הוא דשא אלטורו.

מהו דשא אלטורו

דשא אלטורו הוא דשא שלוחות תחתיות המתאים מאוד לאקלים חם ולאזורים בעלי חשיפה ישירה לשמש. ייתכן מאוד שכבר נתקלתם בו, בין אם במדשאות פרטיות, בגינות ציבוריות או אפילו במגרשי גולף.

יתרונות וחסרונות של דשא אלטורו

יתרונות:

 • קצב צמיחה מהיר המאפשר התאוששות ממחלות מסוימות. גם במקרים של התייבשות כתוצאה ממניעת השקייה, תיווכחו לראות שהדשא מגיב מצוין לחידוש ההשקיה וחוזר למראה הירוק האופייני לו במהירות.
 • צפוף ולכן יוצר מראה של משטח אחיד ומונע תופעה של "קרחות" במדשאה
 • רך ונעים למגע
 • אינו נהרס כתוצאה מדריכה
 • מתאים לטווח רחב מאוד של סוגי קרקע שונים, בעלי רמות משתנות של PH (מקרקע חומצית לקרקע בסיסית) ומאפיינים שונים (קרקע חרסיתית ואפילו חול)

חסרונות:

 • עלול לקבל גוון צהבהב ולא מושך בעונת החורף.
 • אינו מתאים לשתילה באזורים מוצלים ברוב שעות היום או באזורים הרריים או קרים במיוחד.

איך מטפלים בדשא אלטורו

 • הכנת הקרקע – עוד לפני שהנחתם את המרבד הראשון, יש להכין את הקרקע המיועדת באופן שיסייע לדשא להיקלט אצלכם בצורה הטובה ביותר. קודם כל, סלקו מהשטח כל מה שעלול להוות מכשול או פסולת. לאחר מכן יש לוודא כי עומק הקרקע הינו לפחות 40 ס"מ. במידה והקרקע פחות עמוקה, הוסיפו לה קרקע מאותו סוג עד שתגיעו לגובה הנדרש.
 • אחרי שלב זה יהיה עליכם (או על בעלי המקצוע ששכרתם) לעבד את הקרקע בעזרת קלשון או מחרשה ולהניח בשטח מערכת השקיה זמנית.לאחר יישור של הקרקע המוגבהת והמעובדת יש לפזר עליה חומר נגד מזיקים, דשן מתאים ולבצע הדברת עשביה, כדי להימנע ממצב של הוצאת עשבייה אחרי שהדשא כבר נקלט וצמח.
  לאחר התקנת המרבדים הימנעו מלדרוך עליהם במהלך השבוע הראשון, על מנת לתת להם להיקלט באופן הטוב ביותר בקרקע החדשה. מאותה סיבה מומלץ גם שלא לכסח את הדשא במהלך החודש הראשון.
 • כיסוח הדשא – דשא אלטורו מצריך כיסוח אחת לשבוע עד עשרה ימים, כאשר גובה הדשא המומלץ נע בין 2-4 ס"מ. ודאו כי ברשותכם מכסחת דשא טובה ודאגו לתחזק אותה לפי הוראות היצרן.
 • השקייה – ההשקייה הראשונה של המרבדים החדשים צריכה להתבצע עד לרוויה מוחלטת שלהם, כאשר במהלך השבועות הבאים התדירות תלך ותפחת. ודאו כי מערכת ההשקיה הממוחשבת שהתקנתם ממוקמת היטב באופן שהיא אכן מכסה את כל שטח המדשאה ושאין בה אזורים "מתים" וכי היא משקה את הקרקע בצורה אחידה. רצוי להשקות את הדשא בתדירות של 3-4 ימים, פרט כמובן לחודשי החורף הגשומים. אחת לחודש מומלץ לוודא כי הממטרים תקינים. דעו כי השקיה בתדירות הנכונה גורמת לדשא שלכם לפתח שורשים ארוכים ובכך גם לפתח עמידות טובה יותר נגד יובש.
 • טיפול בדשא שהתייבש – אם על אף הטיפול המסור שלכם אתם מבחינים שהדשא מאבד מצבעו או שקצות העלים שלו מתגלגלים או נסגרים, הצעד הראשון שיש לנקוט הוא לבודד את המשתנים ולאתר את הגורם לבעיה. ההתייבשות עשויה להיות כתוצאה מתקלה במערכת ההשקיה, אטימות של הקרקע, מזיקים ועוד. אחרי איתור הבעיה יש "לחנך" את הדשא מחדש, כלומר, ללמד את שורשיו בהדרגה לחזור ולחפש מים בקרקע, תהליך שמתחיל בעומק של 5 ס"מ ומסתיים ב-20 ס"מ.

עלויות והיכן ניתן להזמין את הדשא

דשא אלטורו זמין לרכישה במגוון משתלות בכל רחבי הארץ. מומלץ לבצע סקר שוק מקיף כדי לברר איזו משתלה מספקת את השירות הטוב והאמין ביותר, יחד עם התחשבות בהוצאות המשתלמות ביותר. מומלץ לשאול חברים ובני משפחה, לערוך בדיקות באינטרנט ולקרוא חוות דעת שונות לפני שאתם בוחרים את המשתלה, על מנת לוודא שאכן אתם מקבלים את המוצר הטוב ביותר במחיר המשתלם ביותר.

לאחר שבחרתם את החברה ממנה אתם מעוניינים לרכוש את הדשא, עליכם להזין את המ"ר בו אתם מעוניינים ולבצע הזמנה. מומלץ לרכוש את הדשא ממקום בו פריסת הדשא כלולה במחיר והמשלוח אינו יקר מדי. מחיר מ"ר דשא אלטורו נע בין 15 ₪ ל- 22 ₪, לא כולל משלוח.

אלטורו בגינת ירק

טיפים שתרצו לדעת מראש

 • לפני שאתם מתקשרים לתאם התקנה של מרבדי דשא מוכנים, כדאי שתכירו את סוג הקרקע שלכם ואת זני הדשא המתאימים לה ביותר. אם אתם לא בטוחים, ניתן להתייעץ עם אגרונום שיכוון אתכם. מדדו את שעות השמש הישירה בשטח שייעדתם למדשאה, ושקללו בנוסף גם חסמים אפשריים לאור השמש, כמו בנייה עתידית באזור, עצים שעתידים לצמוח לגובה רב וכיוצא בזה. בנוסף, חשוב מאוד להכין את הקרקע לקראת מרבדי הדשא.
 • חישבו מראש – למה תשמש אתכם המדשאה? לאירוח, לפריקת אנרגיה במשחקים עם הילדים, או אולי לנוי בלבד? סוג הדשא שבו תבחרו בסופו של דבר הוא נגזרת של התשובה שלכם, ולפיה תחליטו מה תהיה רמת העמידות של הדשא שאתם מחפשים, עד כמה חשוב שיהיה נעים למגע ועוד.
 • אל תיבהלו אם במהלך חודשי החורף המדשאה שלכם תקבל גוון צהבהב בדומה לקש. זוהי תופעה אופיינית מאוד לדשא אלטורו וכפי שכבר ציינו, זהו דשא בעל יכולת התאוששות מצוינת, ועם קרני השמש הראשונות הוא יחזור לעצמו ולגוון הירוק האופייני לו.
 • בדקו את משך האחריות שהחברה מציעה לכם ומה היא מכסה וקחו בחשבון כי רוב החברות מתחייבות לאחריות על תהליך הקליטה.

סוגי דשא נוספים שכדאי להכיר

 • לפספלום, או בשמו הלטיני Paspalum Vaginatum, יש עלים ירוקים כהים ועדינים למגע. זהו דשא בעל צמיחה מהירה, אשר בדומה לאלטורו נוטה לדהות במהלך חודשי החורף ולהתאושש מיד עם בוא האביב. על אף עדינותו, מדובר בזן עמיד מאוד.
 • מיקס בהאי (Bermudagrass Paspalum) מורכב למעשה משילוב של שני זנים שונים. צבעו של המיקס הבהאי נע בין ירוק בהיר לירוק כהה. להבדיל משני חבריו עליהם כבר כתבנו, הזן הזה שומר על גווניו הירוקים גם בעת מניעת השקיה, ודורש מספר מועט יותר של שעות שמש (3 לעומת 5).
 • סופר אלטורו – דשא זה משמר כמה מהתכונות המצוינות של דשא אלטורו, כולל עמידותו הגבוהה, במקביל למספר יתרונות בולטים על פניו. מדובר בדשא בעל צמיחה איטית במיוחד, ועל כן אין כמעט צורך בכיסוח קבוע. נוסף על כך, הוא עמיד מאוד בפני מזיקים ואף שומר על הגוון הירוק שלו במהלך עונת החורף.

שאלות גולשים מהפורום בנושא דשא אלטורו

זרעי דשא אלטורו

שלום, אני ביקשתי תשובה לשאלה לגבי זרעי דשא אלטורו אבל לא רואה את השאלה שלי פורסמה בפורום. בקצרה, זרעי דשא אלטורו לא מוכרים במתשלות. יש לי גינה פרטית עם דשא אלטורו. יש מקומות מאוד טובים ויש לא...

הודעות בפורום פורום גינון 03/03/2021
דשא אלטורו

כמה עולה להתקין דשא אלטורו בגינה של הבית, איך מחשבים את העלות באופן עקרוני?

הודעות בפורום פורום גינון 05/09/2019
דשא אלטורו

כמה עולה להתקין דשא אלטורו בגינה של הבית, איך מחשבים את העלות באופן עקרוני?

הודעות בפורום פורום גינון 24/08/2019
רציתי לשאול לגבי דשא אלטורו

יש לי גינה עם חצי צל - אז כדאי או לא כדאי?

הודעות בפורום פורום גינון 29/04/2015
דשא אלטורו

שלום, שמי מאיר הייתי רוצה לשאול לדבי דשא, אני כרגע מקים גינה ודשא חדש המליצו לי על דשא אלטורו האם הוא מומלץ? טווח המחירים? תודה רבה, מאיר

הודעות בפורום פורום גינון 09/02/2015
דשא דרבן גרס חסר בכל הארץ

היי מוזר מאוד אין בכל הארץ להשיג דרבן גרס לאן שמתקשרת אומרים אל תתלבטי אלטורו טוב בהרבה מה הסיבה שאזל הדרבן? האם בגלל שיש לי כזו דרישה וקנו הרבה? האם מגדלים פחות?

הודעות בפורום פורום גינון 08/05/2021
דשא מוכן

מתלבטים דשא דרבן או אלטורו דרבן בגלל שיש עצים ושורשים בגינה קראתי שרגיש לדריכה. השאלה עד כמה רגיש האם בשבתות משחקים בגינה זה נקרא דריכה מרובה? יש שמש לפחות 6 שעות

הודעות בפורום פורום גינון 05/05/2021
דשא לגינה

מהם תנאי האקלים להם זקוק דשא אלטורו? הגינה שלי מוצלת, האם זה ילך טוב?

הודעות בפורום פורום גינון 14/06/2019