הדשא של השכן ירוק יותר? ברור שכן, מכיוון שהוא נבחר בחוכמה. לבחירת סוג הדשא משמעויות רבות והשלכות עתידיות בהיבטים רבים ולכן יש להכיר את הסוגים השונים ומאפייניהם טרם רכישתו. אז אם גם אתם מעוניינים ליהנות מהדשא בחצר הבית או סתם לגרום לשכנים לקנא, הגעתם למקום הנכון.

אם בעבר הרצון ליהנות ממרבד ירוק של דשא בחצר הבית היה כרוך בעבודת הכנה, בזריעה, בטיפול באדמה, בהמתנה של מספר שבועות ובשמירה על הדשא בתקופת צמיחתו, הרי שבימינו קבלת דשא ירוק ויפה בחצר הבית הפכה לפשוטה מאין כמוה. המעוניינים בדשא לחצר ביתם יכולים לבחור את הסוג הרצוי, להחליט אם מעוניינים לזרוע אותו בשיטת הזריעה המיושנת והמוכרת או לבחור בהנחת מרבדי דשא מוכנים, לבצע את ההכנות הנדרשות ותוך פרק זמן קצר ביותר להשתרע על הדשא להנאתם.

 

 

דשא מוכן מצולם בתקריב

ירוק יותר

אז איך מתחילים?

ראשית, עומדת בפני בעל החצר הבחירה בין זריעת דשא להנחת מרבדי דשא מוכן. על מנת לקבל את ההחלטה, חשוב להבין את המשמעויות וההשלכות של הבחירה בכל אחד מהם ולעשות בחירה מושכלת בהתאם. כאמור, ישנן שתי שיטות נפוצות לשתילת הדשא:

1. הזרעה

זוהי השיטה הקלאסית, אך עם זאת נחשבת לפחות מבוקשת בימינו ורוב בעלי המקצוע נוהגים להמליץ דווקא על שיטת הנחת המרבדים. בשיטה ההזרעה, מפזרים את הזרעים על שטח האדמה המיועד, משקים וממתינים כשבועיים עד לתחילת צמיחתו של הדשא. אחד החסרונות של שיטה זו טמון בכך שהדשא נובל בעונות החמות, כך שיש לבצע זריעה מחדש כמעט בכל שנה.

כמו כן, לאחר ההזרעה, נדרשת השקיה לתקופה ארוחה יחסית (כחודשיים ואף יותר). השקיה זו כרוכה מן הסתם בהוצאות כספיות לא מבוטלות.

2. מרבדי דשא

הנחת מרבדי דשא מוכן הינה השיטה הרווחת והמקובלת כיום. בשיטה זו, מניחים על האדמה מרבדי דשא מוכנים, לרוב בגודל של מטר על מטר, זה לצד זה ובזאת מסתכמת העבודה! כשמדובר בשטחים גדולים ניתן לבצע את פריסת הדשא באמצעות מכונה הפורסת מרבדי דשא מגולגלים.

לאחר הנחת המרבדים יש להמתין כשבועיים ימי, בהם יש להשקות את הדשא ולהימנע מדריכה עליו, על מנת שיתקבע באדמה כראוי.

בשיטה זו אם כך, תוכלו להתחיל ליהנות מהדשא החדש שלכם במהירות. כמו כן, מובטח לכם כי לא תהיינה "קרחות" בשטח וכי כולו יהיה ירוק, כל עוד המרבדים אכן הונחו כראוי, זה לצד זה.

איך בוחרים דשא מושלם לגינה?

כעת עליכם להחליט מהו הדשא הרצוי מבחינתכם. ישנם מספר סוגים של דשא הנבדלים אחד מהשני בנראות, בגובה, במגע ובהתאמה לאדמה, לאקלים ולמידת החשיפה לשמש בשטח בו מיועד הדשא להישתל. בעוד הפרשי המחירים בין סוגי הדשא השונים הינם זניחים, ליתר המאפיינים ישנה חשיבות רבה ועליכם לקחת אותם בחשבון טרם הבחירה בדשא לגינה:

נראות

זהו המאפיין הראשון על פיו נוהגים לבחור את הדשא לגינה (על אף שזהו אינו המאפיין העיקרי). בין סוגי הדשא השונים יש הבדל בצבע, בגובה ובנראות, העשויה להשתנות בהתאם לעונת השנה ולאופן הטיפול בו.

שעות האור

רבים לא יודעים זאת, אך לשעות החשיפה של הדשא לשמש בכל יום ישנה השפעה על צמיחתו ושרידותו של הדשא. לכן, בבואכם לבחור דשא יש לבדוק לאורך כמה שעות במהלך היום שטח האדמה של הדשא חשוף לשמש ישירה.

מגע

באם אתם מעוניינים בדשא המיועד לדריכה (ללא נעליים), ישנם סוגים הנעימים יותר למגע. כמו כן, אם הדשא מיועד לשמש למשחק עבור ילדים או כאזור למפגשים חברתיים, תוכלו לבחור בדשא העמיד יותר לדריכה ולהחליט אם אתם מעוניינים בדשא גבוה או נמוך.

טיפול ותחזוקה

לכל דשא ישנן דרישות טיפול, תחזוקה והשקייה שונות. טרם הבחירה בדשא יש לבדוק אם אכן ביכולתכם להעניק לדשא את הטיפול הנחוץ לו, על מנת לוודא כי אכן יוכל לצמוח כראוי.

תדירות כיסוח

זהו שיקול חשוב עבור בעלי חצרות, שכן כיסוח הדשא דורש זמן ומחויבות מצד בעל הבית ובלעדיהם עלול הדשא לצמוח בצורה פראית ולאבד מנראותו ומייעודו.

בבואכם לבחור את סוג הדשא, חשוב להבהיר לבעל המקצוע עמו הנכם מתייעצים את ייעודו מבחינתכם, על מנת לוודא שאכן יותאם לצרכיכם ויקנה לכם את ההנאה שלשמה רכשתם אותו והשקעתם בו.

סוגי דשאים מוכנים

לדשא עשוי להיות שימוש עיקרי אחד מבחינת בעל הגינה או אף מספר שימושים במקביל ועל אף שישנם כאלו שאינם מייחסים לכך חשיבות, לייעודו של הדשא ישנה השפעה מכרעת על בחירת סוג הדשא. אז בין אם החלטתם לשתול דשא לצרכי נוי ובין אם על מנת לספק לילדיכם שטח משחקים, שימו לב למאפייני הדשא הרצוי וודאו שאכן תואמים את צרכיכם.

לנוחיותכם, להלן סוגי הדשא הנפוצים ומאפייניהם העיקריים:

דשא אלטורו

דשא זה הינו אחד הנפוצים בארצנו ומתאים לרוב אזורי הארץ, לכל סוגי הקרקע, שורד היטב גם בתנאי יובש וזקוק ללפחות 5-6 שעות שמש ביום. הוא בעל צבע ירוק כהה ונחשב לנעים מאד למגע. במהלך חודשי החורף זן זה מאבד מצבעו ומקבלו חזרה בעונות החמות.

צפיפות הדשא גבוהה, הוא נחשב עמיד לשחיקה ובעל קצב צמיחה בינוני-מהיר (תדירות כיסוח 7-10 ימים).

20-22 ₪ למ"ר

דשא בופלו

דשא זה בעל מראה גס וצבע בהיר-כהה, השומר על צבעו לאורך השנה. הדשא בעל מגע נעים וזקוק ל 3-4 שעות שמש ביום.

צפיפות הדשא גבוהה, הוא בעל עמידות בינונית לשחיקה ובעל קצב צמיחה בינוני (תדירות כיסוח 7-10 ימים).

20-22 ₪ למ"ר

דשא דרבן

דשא זה מתאים לאזורים חמים, מתאים לגינות וחצרות פרטיים, מאופיין בפריחה ירוקה כהה ובולטת, השומרת על צבעה גם לאורך חודשי החורף וזקוק ללפחות 3-4 שעות שמש ביום.

צפיפות הדשא נמוכה, הוא אינו נחשב כעמיד לשחיקה וקצב הצמיחה שלו בינוני (תדירות כיסוח 7-10 ימים).

20-24 ₪ למ"ר

דשא ברמודה טיפוואי

דשא זה אופייני מאד למגרשים ופארקים, בהם ישנה שחיקה גבוהה הנגרמת מדריכה על הדשא. בעל גוון בהיר למדי ומאבד מצבעו בעונות הקרות. סוג זה שורד היטב בכל מזג אוויר, גם בחום קיצוני ובחורף גשום מאד ודורש 8-10 שעות שמש ביום.

צפיפות הדשא גבוהה, הוא נחשב לעמיד ביותר לשחיקה ובעל קצב צמיחה מהיר (תדירות כיסוח 3-7 ימים).

 

20-24 ₪ למ"ר

דשא זויסיה טנופיליה

דשא זה מאופיין במראהו הייחודי הנראה כגבעות קטנות והוא בעל מגע קטיפתי ומרקם עדין ונעים מאד. סוג זה משמש בעיקר לצרכי נוי, שומר על מראהו לאורך השנה וזקוק ללפחות 5-6 שעות שמש ביום.

צפיפות הדשא נמוכה, הוא בעל עמידות בינונית לשחיקה וקצב הצמיחה שלו איטי מאד, כך שאינו דורש כיסוח אלא רק טיפול תקופתי שנתי.

110-130 ₪ למ"ר

דשא פספלום

דשא זה הינו אחד האהודים בקרב בעלי גינות, בשל מראהו היפה, צבעו הירוק הכהה ומגע העלים העדין. סוג זה דורש לפחות 8 שעות שמש ביום.

צפיפות הדשא גבוהה, הוא נחשב לעמיד לשחיקה ובעל קצב צמיחה מהיר (תדירות כיסוח 4-7 ימים).

20-24 ₪ למ"ר

דשא קוקויה

דשא זה מתאים לכלל אזורי הארץ ושומר על צבעו היפה גם באזורים בהם טמפרטורות נמוכות. לסוג זה נדרשת חשיפה של מינימום 8 שעות ביום.

צפיפות הדשא גבוהה, הוא עמיד לשחיקה ומשתקם היטב ובעל קצב צמיחה מהיר מאד (תדירות כיסוח 5-7 ימים). כמו כן, סוג זה נוטה להתפשט מעבר לתחום בו נשתל.

19 ₪ למ"ר

בחרתי דשא, מה הצעד הבא בדרך לגינה ירוקה?

לאחר בחירת הדשא לגינה, כעת עליכם לדאוג להתאמת השטח והכנתו לשתילה.

 

ניקיון השטח – ראשית, יש לבצע הכנה של הקרקע. הכנה זו כולל ניקיון פסולת, פינוי ריהוט או פרטי נוי העשויים להפריע לשתילת הדשא ועבודת ניכוש של עשבים. אם ישנם עשבים וצמחיה שאינם ניתנים להסרה קלה, מומלץ להיעזר בבעל מקצוע לפעילות זו. לרוב, בעלי המקצוע השותלים את הדשא החדש מציעים את שירות זה ומומלץ לעדכנם מראש באם השירות נדרש.

 

הכנת האדמה – שתילת הדשא דורשת אדמה המותאמת לכך. במידה והאדמה אינה מתאימה, ניתן לרכוש אדמה ולפזרה על האדמה הקיימת. הגנן העוסק בשתילת הדשא יוכל לבצע זאת עבורכם, אך יש לקחת בחשבון שרכישת אדמה תייקר את העלות, בהתאם לגודלו של השטח אליו מיועדת.

 

תיחום – על מנת שהדשא החדש יישתל ויצמח בשטח מוגדר ולעיתים אף בצורה או תבנית רצויות, ניתן לתחום אותו באמצעות עזרים ייעודיים ובהם רצועות עץ או פלסטיק הממוקמות מסביב לשטח הצמיחה הרצוי. תיחום זה מומלץ בעיקר למי שמעוניינים ביצירת תבניות או במיקום הדשא בשטחים מוגדרים.

 

מערכת השקיה – טיפול נכון בדשא כולל השקיה נכונה, בהתאם לסוג הדשא, למזג האוויר ולחשיפה לשמש. לשם כך, נוהגים להיעזר במערכת השקייה, אותה ניתן לשדרג עם מחשב השקייה האחראי על ביצוע בתזמון שנקבע. אמנם עלותה של מערכת ההשקייה עלולה לייקר משמעותית את העלות הכוללת של הכנת השטח, אך בטווח הארוך מדובר במערכת שנועדה לייעל את השימוש במים ולחסוך בזבוז מים ובהתאם גם את ההוצאה על המים.

מעוניינים במקצוען לבחירת הדשא המתאים ביותר בשבילכם?

השאירו פרטים ומקצוען יחזור אליכם עם ההצעה המושלמת

  כמה עולה שתילת דשא?

  עלות שתילת הדשא מורכבת כאמור מעלויות ההכנה, עבודת השתילה ועלות מערכת ההשקיה (באם נדרשת).

   

  עלות שתילת הדשא נעה בממוצע בין 60 ₪ ל – 100 ₪ למטר, תלוי בעבודת ההכנה הנדרשת. באם תבחרו בשיטת ההזרעה העלות הממוצעת נעה בין 50 ₪ ל – 100 ₪ למטר רבוע, אך מומלץ לקחת בחשבון את השלכות ההזרעה מבחינת שרידות הדשא והזמן הנדרש לצמיחתו.

   

  מחיר מרבדי הדשא נע באזור ה – 25 ₪ בממוצע למטר רבוע ומשתנה בהתאם לסוג הדשא הנבחר. השינויים בעלויות בין הסוגים השונים הינם שקלים בודדים לכל מטר רבוע.
  תוחם דשא, המיועד להקנות לגינה מראה מסודר ולהגביל את הדשא לאזורים ספציפיים מתומחר על פי האורך הנדרש, כשהעלות הממוצעת לתוחם פשוט עומדת על 5-10 ₪ למטר. אם תבחרו בתוחמים מעוצבים מעץ, העלות עשויה להגיע לעשרות שקלים למטר.

   

  מחירה של מערכת השקיה מורכב מראש מערכת ההשקיה, כמות הברזים, ארון מגן לראש המערכת (באם נדרש), אורך הצנרת (הן של הממטרות והן של הטפטפות) ומכמות הממטרות המבוקשת. בהתאם, המחירים יכולים להתחיל מאזור ה – 3000 ₪ לגינה קטנה.

   

  בנוסף, אחד הכלים ההכרחיים עבור בעלי גינות הינו מכסחת הדשא. הדשא דורש כיסוח תקופתי, על מנת לשמור על מראהו, לשמור על גובה אופטימלי המעניק מגע נעים ולמנוע צמיחה פראית. כיום, ישנו מגוון רחב מאד של מכסחות דשא במחירים הנאים מכ – 500 ₪ ועד ל – 3000 ₪ ויותר.

   

  מחיר המכסחה נגזר מעוצמתה, מיכולותיה, מזמן הטעינה והפעולה שלה וכמובן מהמותג אליו שייכת. בעת רכישת המכסחה, חשוב לשים לב כי מדובר במכסחה איכותית המתאימה לצרכיכם ולוודא כי רכישתה כוללת גם אחריות.

  איך עושים את זה נכון?

  מכיוון ששתילת דשא לגינה כרוכה כאמור בהכנות והתאמות ועל מנת להתאים את התוצר הסופי לציפיותיהם של בעלי הבית, מומלץ מאד להיעזר באיש מקצוע מנוסה המומחה בתחום זה. קבלת ייעוץ מגנן מקצועי תסייע לכם בתהליך כולו: החל מבחירת סוג הדשא והתאמתו לצרכיכם, דרך ביצוע ההכנות הנדרשות לשתילת הדשא ועד לשתילתו בפועל וטיפול שוטף בו, לשמירה על איכותו וצמיחתו.

  אם אתם מרגישים שהמאמר עזר לכם להבין מה אתם רוצים – ולא פחות חשוב מכך מה אתם צריכים, אנו מזמינים אתכם להשאיר את הפרטים שלכם ממש פה למטה על מנת לקבל כמה הצעות מחיר מבעלי מקצוע מומלצים ומקצועיים שיזרזו את התהליך ויפיקו לכם תוצאות מקסימליות.

  שאלות גולשים מהפורום בנושא דשא מוכן

  דשא מוכן

  מתלבטים דשא דרבן או אלטורו דרבן בגלל שיש עצים ושורשים בגינה קראתי שרגיש לדריכה. השאלה עד כמה רגיש האם בשבתות משחקים בגינה זה נקרא דריכה מרובה? יש שמש לפחות 6 שעות

  הודעות בפורום פורום גינון 05/05/2021
  דשא מוכן בדרום לא מצליח להשיג :(

  אנחנו גרים בירוחם,רוצים לשתול דשא ולא מצליח להשיג דשא מוכן.. אנחנו צריכים 60 מ"ר מאיזה משתלה אפשר להשיג??

  הודעות בפורום פורום גינון 28/10/2020
  זרעי דשא אלטורו

  שלום, אני ביקשתי תשובה לשאלה לגבי זרעי דשא אלטורו אבל לא רואה את השאלה שלי פורסמה בפורום. בקצרה, זרעי דשא אלטורו לא מוכרים במתשלות. יש לי גינה פרטית עם דשא אלטורו. יש מקומות מאוד טובים ויש לא...

  הודעות בפורום פורום גינון 03/03/2021
  העלאת לחץ בברז השקיה

  כבר שנתיים שהמתזים לדשא כמעט ולא עולים. ניסיתי להגביר לחץ בברז הראשי, החלפתי למתזים חדשים, חיפשתי דליפות וכו' ושום דבר לא עזר. היום קלטתי סוף סוף שהבעיה בברז החשמלי: כדי לוודא שהסולנואיד פתוח...

  הודעות בפורום פורום גינון 08/09/2021
  עלות הקמת גינה

  הי שוש, אני מבין שקשה להעריך עלות בפורום, אבל אני אשמח לקבל הערכה של מחיר (כי קיבלנו הצעות מחיר מטורפות....) גינה כולל שבילים (מדרך), דשא, עצים (לא מאוד בוגרים). סגנון ארץ ישראלי / אנגלי. קצת פראי, עצי...

  הודעות בפורום פורום גינון 15/08/2013