גדר חיה אפשר לראות בדירות קרקע וגם במשרדים ובאולמות תצוגה רחבי ידיים. מדובר בשיח שמטפס לגובה ועם הזמן מתפשט על פני כל המרחב. הנוכחות שלו היא משמעותית ביותר הן בנראות של המקום והן לאור היופי הרב שלו.קיימות אפשרויות רבות להקמת גדר חיה וברוב המקרים התוצאה הסופית היא מאד מרשימה ולכן בעלי גינות ואדריכלי נוף בוחרים לבצע אופציה זו בפרויקטים רבים.

המטרה של הקמת גדר חיה

גדר חיה היא כינוי לגדר מלאכותית שיש לה שני תפקידים. האחד הוא לייפות את הגינה ולהוסיף לה המון ירוק בעיניים והמטרה השנייה היא ליצור הפרדה בין שטח הגינה לרחוב או לשכנים כדי לאפשר מקסימום פרטיות בחצר שמקיפה את הבית הפרטי או את דירת הגן.

אין זה נעים שאנשים שעוברים ברחוב, השכנים או האורחים של השכנים לוטשים עיניים כדי לראות מה קורה בגינה הפרטית של בני הבית ולכן זוהי אחת המשימות הראשונות שחשובות לביצוע עבור כל מי שעובר לדירת קרקע.

 

גם במבואה של מגדלי משרדים, במסעדות ובאולמות תצוגה אפשר לראות מיקומים ספציפיים שבהם קיימת גדר חיה להוסיף את הצבע הירוק ובעיקר כדי ליצור חציצה בין אגפים שונים, כמו בין שטח המסעדה לשטח המטבח, בין שני תחומים של מוצרים באולם התצוגה וכו'.

גדר ירוקה

אופן בחירת הצמחים

יש צמחים מטפסים רבים שמתאימים מאד להקמת גדר חיה. בשלב הראשון שותלים כמות קטנה של ענפים שכבר יש עליהם עלים או פרחים.
דואגים לדשן ולהניח בתוך אדמה איכותית או קומפוסט ובשלב שני הצמחים הללו מתעבים, מתעצמים ומתפשטים על פי קצב הצמיחה שלהם ומכסים את כל השטח.
כדי לבחור את הצמחים המתאימים ביותר, ההמלצה היא להתייעץ עם גנן מקצועי שיסייע מקצועית וזאת בהתאם לכמה פרמטרים:

 • המיקום הגיאוגרפי של הגינה, אם היא ממוקמת באזור השפלה, סביבה מדברית או אזור הררי.
 • כמה שטח צריך לכסות, אם מדובר בגינה קטנה ולכן השטח של הגדר החיה שבה הוא קצר או שמדבר בגינה גדולה ולכן גם פס החציצה הוא ארוך.
 • בחלק מהמקרים מזמינים גדר מעץ, ברזל או כל חומר אחר וכך הצמח מטפס על בסיס איתן כדי לאפשר עמידות של הצמח לאחר שהוא מגיע למשקל גבוה כשהצמח מתעבה.

הטיפול השוטף בגדר חיה

עבור בעלי גינות רבים הטיפול בגינה בכלל ובגדר החיה היא סוג של תרפיה, הם נהנים מהחיבור לרגבי האדמה ולביצוע כל הפעולות הנדרשות כדי שהפרחים והשיחים יצמחו וכך ישמחו את דיירי הבית.
עם הזמן הם לומדים כיצד לשתול את השיחים באופן הנכון תוך שימוש בדשן איכותי או בקומפוסט איכותי אשר מכיל את כל המינרלים הדרושים לצמחיה ודבר זה יעניק לשיחים את כל הבסיס לצמיחה שלהם.

בשלב שני הצמחים הללו מתעבים, מתעצמים והם מתפשטים ומכסים את כל השטח.
יש בעלי נכסים שיעדיפו לשתול שיחים שצומחים מאד מהר וזאת כדי ליצור חסימה מאסיבית של הכניסה לחצר ואחרים יעדיפו שיחים מטפסים יפהפיים, אף על פי שהם בעלי צמיחה איטית.

לנוחות מקסימלית, תוקם גם מערכת השקיה אשר תתוכנת על פי כמות ההשקיה שהיא הנכונה ביותר לשיחים שנשתלו כגדר חיה.
יש משפחות שיעדיפו להיעזר בגנן מקצועי, אשר יסייע להם באופן שוטף בגינה, החל בשלב בחירת השיחים, דרך השתילה שלהם והתחזוקה העתידית כמו גיזום וטיפוח של השיחים הללו.

אילו צמחים מתאימים עבור הקמת גדר חיה?

יש צמחים מתאימים רבים, היועץ המקצועי בתחום הגננות מציע ללקוחות בדרך כלל כמה אופציות והם בוחרים מתוכם את הצמח שנראה להם המתאים ביותר עבורם כמו לדוגמה:

שם השיח תכונות ייחודיות הערות בתחום טיפוח הגדר החיה
היביסקוס שיח ירוק עד בעל עלים כהים ורחבים. כמו כן צומחים עליו פרחים יפהפיים בגווני לבן, ורוד, אדום וצהוב. יש לרסס אותו בתרסיס נגד כינמת מעת לעת.
בוגנוויליה שיח סבוך וקוצני ולכן אינו מאפשר כניסה של זרים לחצר. בעל פריחה ססגונית שמתרחשת כמה פעמים בשנה, בגווני לבן כתום, ורוד, אדום וסגול. קיימים שני סוגים, האחד בר והשני קוצני. השקיה מתונה.
פסיפלורה (שעוונית) היתרון של שיח זה הוא בצמיחה המהירה שלו ולכן גדר חיה מסוג זה תתפתח במהירות ותכסה את כל המרחב הרצוי. לאורך עונת הקיץ שיח זה מניב פירות רבים. פרק החיים של שיח זה הוא סביב שבע שנים.
פיטנגו שיח ירוק אשר מקורו בברזיל. השיח מתפתח במהירות וענפיו הופכים לסבוכים זה בזה. הם מניבים פרי בצבע אדום וכתום שהוא מתוק וגם חמצמץ. השקיה מתונה.
סיזיגיום שיח יפהפה בעל נראות מרשימה מאד, אשר דומה להדס אך הוא ללא ריח ועל ענפיו גדלים עלעלים קטנים בגוון ירוק כהה. בעת הקמת גדר חיה שותלים כמה שיחים מסוג זה, זה לצד זה. מתאים מאד לחצרות המשמשות לאירועים.
אוג שיח ירוק עד המשמש לנוי, עליו הם בגוון ירוק כהה, השיח צומח במהירות ובענפיו הצפופים מסתבכים זה בזה ומגיעים עד לגובה מקסימלי של ארבע מטר. הזנים הקיימים הם אוג מכחיל ואוג חרוק.השקיה מתונה.
פיג'ויה שיח יפהפה שצבע עליו הוא כסוף. צומחים עליו פירות כדוריים ובריאים בצבע ירוק שהם טעימים מאד ובנוסף לכך גם פרחים מרשימים. צמיחה איטית יחסית של השיח.
דורנטה מגוונת שיח נוי יציב שעלעליו הם בגווני ירוק ולבן. צומח בקצב בינוני וזקוק לטיפול מעת לעת נגד כנימות.

שיחים מומלצים עבור גדר חיה

אנשי המקצוע שמכירים את כל סוגי השיחים המתאימים עבור גדר חיה, ממליצים על חמישה שיחים מובילים המתאימים מאד למטרה זו, על פי סדר עדיפויות זה:

 • אוג חרוק.
 • אוג מכחיל.
 • דודונאה דנה.
 • דורנטה.
 • שיח אברהם. 

ואכן אפשר לראות הן בגינות פרטיות והן בגינות ציבוריות את השיחים הללו שמכסים שטחים נרחבים.

גיזום של גדר חיה

קיימות כמה דרכים לבצע גיזום של גדר חיה.

 

 • הדרך הפשוטה היא באמצעות מספרי דשא שעוברים אתם קטע אחר קטע וגוזמים את השיחים שהתעבו באורך זהה.
 • אפשר להשתמש במיומנות גם במזגזמת שהיא מכונה חשמלית לגיזום השיחים.
 • במקרים רבים המגמה היא לגזום את השיחים בצורה מסוימת אשר מוסיפה יופי לגינה כולה וזאת לאחר שחותכים את כל אחד מהשיחים בצורות ייחודיות.
 • בהתאם לסוג הצמח ולקצב הצמיחה שלו, תדירות הגיזום תהיה פעמיים בחודש או אחת לכמה חודשים.

צמיחה מהירה של גדר חיה

מי שמעוניין שהצמיחה תהיה מהירה מקפיד לרכוש צמחים שגדלו כבר והם נמצאים כבר בחצי הגובה שלהם, בדרך זו ההשלמה של הצמח המטפס עד הנקודה הגבוהה שלו תהיה די מהירה ובנוסף לכך כדאי לגזום את הגדר לעיתים תכופות, לרענן אותו וכך הוא ימשיך לצמוח במהירות.

עלויות של גדר חיה

העלות של קניית הצמחים משתנה על פי סוגי הצמחים, כמות הצמחים שיש לשתול, אורכה של הגדר, זמן ההכנה של האדמה ותנאי העבודה במקום. אך סדר הגודל הוא בין 220-150 ₪ למטר רץ גדר חיה.
אם נעזרים בגנן, סדר הגודל של העלויות של שתילת עשרה שתילים כולל חיבור לטפטפות יעלה בין 2,500-1,500 ₪ בתוספת מע"מ.

 

אם אתה זקוק לסיוע בנושא הקמת גדר חיה, הגעת למקום הנכון. השאר כאן את פרטיך ואיש המקצוע שהוא בעל ידע וניסיון רב, ישמח לשוחח אתך ולהעניק לך את הנתונים שחשובים לך בנושא זה.

מקצועני גדר חיה

השאירו פרטים להתייצעות בנוגע לגדר חיה ואחד מהמומחים שלנו ישמח לעזור לכם - ללא התחייבות!

  שאלות נפוצות

  שתלתי גדר חיה אך משום מה הצמח אינו מטפס. מה הסיבה להערכתם?

  קיימת סבירות גבוהה שסוג הצמח שבחרת אינו מתאים לאקלים במקום הגיאוגרפי של הגינה, או לחלופין האדמה שבה נשתלו הצמחים הייתה ללא מצע איכותי כמו דשן, או שהשתמשת באדמה שהיא אינה איכותית.

  מה קודם למה, הקמת גדר מברזל או מעץ או שתילת הצמחים עבור גדר חיה?

  אם מדובר בצמחייה שאמורה להיות כבדה עדיף בתחילת הדרך להקים את הגדר האיכותית ולהשעין עליה את הצמחייה כדי שתטפס לגובה תוך אחיזה בגדר. זו הסיבה שקושרים את הענפים באמצעות חוטי פשתן לגדר.

  מהם התפקידים של הגדר החיה?

  • לגדר החיה יש כמה תפקידים:
   • תוספת של יופי בחצר או במקומות אחרים כמו אולמות תצוגה, משרדי היי טק, מבואה של מגדל משרדים וכו'.
   • עצירת הרוח העזה שנושבת בחורף. בדרך זו הגדר החיה מגינה על הפרחים שצומחים בחלק הפנימי של הגינה והם מסוגלים להמשיך ולצמוח.
   • יצירת חיץ בין הגינה לגינה של השכנים ובין הגינה הפרטית לרחוב כדי להעניק לבני הבית פרטיות מלאה. 
  גני אבשלום - גנן מומלץ
  אבשלום יקותיאלי - הנדסאי אדריכלות נוף גנן סוג 2
  גני אבשלום

  מנהל מקצועי פורום גינון

  מומחה בעיצוב גינות

  מידע נוסף על הכותב

  שאלות גולשים מהפורום בנושא גדר חיה

  גדר חיה

  איזה צמח גדל הכי מהר ומהווה גדר חיה צפופה?

  הודעות בפורום פורום גינון 16/04/2021
  גדר חיה

  אשמח להמלצה עבור גדר חיה , חוששת מהאוג חרוק, או שילוב של צמחים מעוניינת שהגדר תגיע לגובה של כ 1.5 מטר, אורכה כ 13 מ

  הודעות בפורום פורום גינון 07/10/2020
  גדר חיה

  אשמח להמלצה עבור גדר חיה , חוששת מהאוג חרוק, או שילוב של צמחים מעוניינת שהגדר תגיע לגובה של כ 1.5 מטר, אורכה כ 13 מ

  הודעות בפורום פורום גינון 07/10/2020
  גדר חיה

  אשמח להמלצה עבור גדר חיה , חוששת מהאוג חרוק, או שילוב של צמחים מעוניינת שהגדר תגיע לגובה של כ 1.5 מטר, אורכה כ 13 מ

  הודעות בפורום פורום גינון 07/10/2020
  פטריה בתחתית גדר חיה

  שלום לכולם, גדר חיה ותיקה מאוד (שנים ארוכות) ומורכבת משלל צמחים שונים בבית שעבר שיפוץ התקנתי קו טפטפות חדש, וכעת - כחצי שנה לאחר מכן אני רואה בתחתית הגדר החיה פטרייה גדולה מאוד שצמחה בחלק מבסיסי...

  הודעות בפורום פורום גינון 29/09/2020
  פטריה בתחתית גדר חיה

  שלום לכולם, גדר חיה ותיקה מאוד (שנים ארוכות) ומורכבת משלל צמחים שונים בבית שעבר שיפוץ התקנתי קו טפטפות חדש, וכעת - כחצי שנה לאחר מכן אני רואה בתחתית הגדר החיה פטרייה גדולה מאוד שצמחה בחלק מבסיסי...

  הודעות בפורום פורום גינון 29/09/2020
  סוג שמן לקוצץ גדר חיה

  מישהו יודע איזה סוג שמן שמים במיכל שמן של הקוצץ גדר חיה? אמור לי בחנות שאפשר לשים 20/50 של מכונית. רציתי לדעת אם זה נכון. אשמח לחוות דעת מקצועית. תודה מראש

  הודעות בפורום פורום גינון 23/06/2020
  השקיה טפטפות / גדר חיה לצל

  חדשה בעניין ויש לי כמה שאלות לגבי גינת בניין משותף. בחזית הבניין גינה שבה גדר חיה חלקית - לויקופילום ועוד כמה צמחים מפוזרים פה שם + עץ תפוזים במרכז החצר. חלק מהגינה בשמש מלאה והחלק שמתחת לעמודים...

  הודעות בפורום פורום גינון 21/06/2020