הבית שלכם לא חייב להיות ארמון או מקדש כדי שתהיה בו בריכת נוי מרהיבה

במשך אלפי שנים, אדריכלים נעזרו בבריכות נוי כדי ליצור נופים עוצרי נשימה ממקדשים, טירות עתיקות ומארמונות מפוארים. בין הבריכות המפורסמות ביותר, ניתן למצוא את בריכות ההשתקפות הצלולות של ארמון הטאג' מאהל.

אפשר למקם את הבריכה בחצר האחורית, תחת עצי נוי, מול נוף הררי ועוד. המשיכו לקרוא כדי לגלות היכן כדאי לבנות את הבריכה יחד עם דגשים לבנייה, אילו צמחים ודגים יהפכו את הבריכה למושלמת ועוד.

מהן בריכות נוי?

בריכות נוי הן אלמנט מים המכיל צמחי מים, דגים, מפלים או מזרקות, וממוקמת באזור החיצוני של המבנה. בין סוגי הבריכות, קיים סוג הנקרא "בריכות השתקפות", אשר מאופיינות במים צלולים ללא כל תוספת, המיועדות לשקף את סביבתן. בריכות הנוי הם אביזר נהדר להוסיף לחצר וניתן לשלב אותן בגינה בעיצובים פורמאליים או טבעיים.

בריכות נוי בעיצוב פורמאלי – יבנו לרוב בצורת עיגול או משולש ויהיו עשויות מלבנים או מאבן בחיתוך מושלם.

בריכות נוי בעיצוב טבעי – וצרות כדי להיראות כמו בריכות הנוצרות באופן טבעי בטבע, ולכן צורתן משתנה ואינה סימטרית.
ניתן להתקין בריכת נוי כדי ליהנות מיופייה מן המרפסת, הפטיו או מהכורסא ליד החלון.

 

מדובר בשדרוג מושלם לכל גינה ובמאפיין מיוחד בנוף הפשוט והרגיל. גובה המים צריך להיות בין 15 ס"מ ל- 30 ס"מ (ולא עמוק יותר) – העומק המושלם לבריכת נוי מתפקדת ויפה. ניתן להוסיף בקרקעית הבריכה חלוקי נחל במגוון צבעים: שחור, לבן, כחול, אפור ועוד, אשר מעניקים למים צבע ייחודי ומשתלבים נהדר עם שאר האלמנטים שבחרתם. במידה שהחלטתם להוסיף לבריכה דגי נוי, צבע חלוקי הנחל יכול להשתלב היטב עם צבע הדגים, כל מה שנדרש הוא מעט תכנון מראש.

בריכות נוי בחצר בית

היכן כדאי לבנות את בריכת הנוי שלי?

לפני שאתם מתחילים לבנות את הבריכה שלכם, יש מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון. ראשית, עליכם להחליט היכן אתם מעוניינים למקם את הבריכה. החלטה זו כמובן תלויה בשאלה מהיכן אתם מעוניינים ליהנות מהבריכה שלכם? האם אתם אוהבים לבלות הרבה בגינה, כך שתרצו את למקם את הבריכה כמה שיותר קרוב אליכם? או אולי אתם אוהבים להביט מהחלון הגדול בסלון וליהנות מהנוף הניבט אליכם מבלי לצאת מטווח המזגן? לאחר שעניתם לעצמכם על השאלה ומצאתם את המיקום המושלם, עליכם לוודא שהשטח ישר, מפני שעל כל סוג בריכה להיבנות על מישור – אם השטח לא ישר, מומלץ לשקול להחליף מיקום או לשכור את שירותיו של איש מקצוע ליישור הקרקע.

 

עלים מתים ופסולת צמחים עלולים לסתום במהירות בריכה קטנה, לכן מומלץ למקם את בריכת הנוי הרחק מעצים נשירים. מערכת סינון קטנה עד בינונית עשויה לעזור במניעת התפתחותן של עצות, חרקים (כגון יתושים) ומזיקים אחרים. בנוסף, קיימים לא מעט תכשירים לטיפול בבעיית אצות ומזיקים, אשר ניתן לרכוש באינטרנט או בחנויות לציוד גינה.

מהם הדגשים בשלבי הקמת בריכת נוי?

קיימים שני דגשים חשובים בתהליך הקמת בריכת נוי, הראשון הוא כמובן נושא הבטיחות.

 

בין אם מדובר בסיפוק חשמל עבור מערכת הסינון של הבריכה או שפשוט החלטתם להוסיף שרשרת אורות או פנסים צבעוניים באזור הבריכה, חשוב לוודא כי התקנת תשתיות החשמל נעשית אך ורק ע"י חשמלאי מוסמך. שילוב של מים וחשמל הוא שילוב מסוכן, אשר עלול פגוע ואף לסכן חיים. לכן חשוב לשים דגש מיוחד על הבטיחות באזור הבריכה – עקב הקירבה המסוכנת בין מים לחשמל.

 

הדגש השני הוא עניין הנזילות, אשר הולך יד ביד עם נושא הבטיחות. חשוב לוודא כי קיימים חציצה ואיטום איכותיים, כדי להימנע ממצב של נזילה. נזילה עלולה לעלות לכם לא מעט כסף -במקרה הטוב – ובמקרה הרע היא עלולה להגיע אל תשתיות החשמל ולסכן חיים של בן משפחה או אורח. כמובן שקיים איבוד מים טבעי של כסנטימטר אחד ביום או של שלושה, אם הבריכה מצוידת במזרקה, אך אם איבוד המים גדול יותר צלצלו מיד לאיש מקצוע מתאים, מפני שעשויה להיות לכם נזילה.

אדריכלים נעזרו בבריכות נוי כדי ליצור נופים עוצרי נשימה ממקדשים, טירות עתיקות ומארמונות מפוארים

אילו צמחים הכי מתאימים לבריכת נוי?

צמחי מים לא רק מוסיפים יופי לבריכת הנוי, אלא גם משמשים כפילטרים אפקטיביים וסופגים חומרי מזון מהמים. לפניכם פירוט קצר על צמחי המים הפופולאריים ביותר:

  • חצצון או אלודאה מגיעים כאשכול או כקבוצה ומושקעים בבריכה באזורים בהם יש תנועת מים. הם מתרבים מהר, מסננים ומחמצנים את המים.
  • שושנת המים, צמחי קנה, לוטוס ובכור האביב, נותרים שתולים ומושקעים במים בעומק המתאים, ונראים פשוט נפלא על רקע המים הצלולים.
  • היקינתון צף עם שורשים חופשיים, אשר סופגים חומרי מזון. יקינתון מים הוא מסנן נהדר אם ממקמים אותו בעומק של בין 15-20 ס"מ, עם מים הזורמים דרך שורשיהם.

צמחי נוי, ממש כמו צמחי גינה אחרים, זקוקים לגיזום תקופתי, פיצול, שתילה מחדש ודישון. שימו לב: צמחים מסוימים מתרבים במהירות ומומלץ לגדל אותם במכלים. לעיתים, הצמחים נזקקים להגנה מפני הדגים החיים בבריכה, ע"י הקפתם בחוטי מתכת או ברשת פלסטיק.

 

מומלץ לבחור בצמחים אשר לא פולטים הרבה פסולת לבריכה, היות וחומר אורגני עלול לחסום את המסננים ולכלות חמצן בעוד הוא נרקב. צמחים רבים ממוצא טרופי, כמו היקינתון, לא ישרדו חורפים קרים במיוחד ותצטרכו להכניס אותם לפני הבית כדי שלא ינבלו וימותו.

שימוש ותיחום

אנשים רבים מקימים נהנים מהיופי ומהמגוון של צמחי המים אשר ניתן לגדל בהן, ולא מוסיפים אליהן דגים כלל. אם אתם מעוניינים ליהנות משני העולמות (דגים וצמחים), יש להגן על צמחי המים כאשר הם משולבים עם דגים אוכלי צמחיה, כמו דגי הקוי – אשר שימושם נפוץ במיוחד בבריכות נוי בכל רחבי העולם.

 

רשת מתכת או פלסטיק יעשו את העבודה מצוין ויהוו תיחום יעיל. בנוסף, תיחומים אלו עשויים לשמש מקום מחבוא לדגים קטנים יותר או להגנה על ביצי דגים. האכלה סדירה של דגי הקוי (3-4 פעמים ביום), עשויה גם לעזור בגנה על הצמחים, כך שהדגים יהיו שבעים ולא יתעניינו באכילת הצמחים.

 

תיחומים עבור צמחים שתולים עשויים לרוב מרשת פלסטיק קשה, המחוברת אל מכל הצמח וממשיכה עד לפני המים. חשוב להאריך את הרשת עד לפני המים, כדי שדגים לא יפלשו אל שטח המכל. תיחום פשוט עבור צמחים צפים יכול להיות מורכב מצינור ורשת פלסטיק. ניתן להפוך את צינור הפלסטיק למצוף, ע"י חתיכתו לממדים הרצויים. לאחר מכן יש להדביק את רשת הפלסטיק אל קצוות הצינור והתיחום המגן שלכם מוכן.

בריכת נוי עם מזקרה וצמחים

האכלת דגים

כפי שהוזכר בסעיף הקודם, האכלת יתר היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בתחום בריכות הנוי. ניתן להאכיל דגים כדי להשיג גדילה או עבור תחזוקה. אם אתם מעוניינים שהדגים ימשיכו לגדול באופן קבוע, ייתכן שתצטרכו להעמיס פחות דגים בבריכה או להגדיל את קיבולת הסינון של הבריכה. כאשר הדגים מגיעים אל הגודל הרצוי, הפחיתו את ההאכלה לתזונה קלה יותר.

 

אם הדגים הפכו לגדולים מדי לממדי הבריכה, הוציאו כמה מהם. לבריכות אשר עברו את סף הקיבולת שלהם, יהיו בסופו של דבר בעיות כגון: הצטברות של עצות, מחלות או חוסר בחמצן – ובעיות אלה ידרשו הזמנת איש מקצוע והוצאות נוספות מעבר לתחזוקה המתמדת של הבריכה.

שאלות נפוצות

לאיזה בעל מקצוע אני אמור לפנות לצורך תכנון של בריכת נוי בגינה?

ממליץ לפנות לחברה שזאת ההתמחות שלה. תוכל למצוא כאלה אצלנו באתר או בגוגל.

האם בשביל התקנת בריכות נוי בחצר של הבית צריך לקבל היתרים מיוחדים, או שזה לא כמו בריכה רגילה ואפשר פשוט להתקין אותן?

אין צורך בהיתרים מיוחדים.

אמרו לי שבעלי ידיים טובות יכולים לבנות לבד בריכות נוי. יש מצב שזה נכון? איך מתחילים?

מתחילים בחפירת בור בגודל של שני מ" ר לפחות. משקיעים יריעת פיויסי לאיטום. ממסגרים את הבריכה באבני שכבה יפות,ממלאים במים, שותלים כמה צמחים. אפשר לשלב מזרקה קטנה להוספת רעש פיכפוך המים. ולהנות…

מה חשוב לדעת לגבי בריכות נוי לפני הקמת בריכה בגינה הביתית? חשוב לי שיהיה משהו מעורר השראה

חשוב לדעת שבריכת נוי דורשת אחזקה שוטפת. מים עומדים גורמים להתרבות יתושים. מכאן יוצא שכדאי שתיהיה תנועה במים באמצעות משאבה שעל הדרך תעשיר את המים בחמצן ואז יתאפשר להוסיף כמה דגים ולהכניס עניין.ככל שידוע לי הדגים אוכלים את ביצי היתושות. גם את המשאבה הזאת יידרש לתחזק והאצות כל הזמן יתיישבו על הפתחים. מזרקה קטנה זאת אופציה נחמדה, רעש הפיכפוך של המים מאוד מרגיע. מציע לטמון יריעת פי וי סי במקום יציקה עם חומרי איטום.לדאוג לנקודת חשמל ולקחת בחשבון שיש אידוי ויש להוסיף למפלס המים מדי שבוע.

גני אבשלום - גנן מומלץ
אבשלום יקותיאלי - הנדסאי אדריכלות נוף גנן סוג 2
גני אבשלום

מנהל מקצועי פורום גינון

מומחה בעיצוב גינות

מידע נוסף על הכותב

שאלות גולשים מהפורום בנושא בריכות נוי

בריכות נוי

לאיזה בעל מקצוע אני אמור לפנות לצורך תכנון של בריכת נוי בגינה?

הודעות בפורום פורום גינון 23/01/2020
בריכות נוי

האם בשביל התקנת בריכות נוי בחצר של הבית צריך לקבל היתרים מיוחדים, או שזה לא כמו בריכה רגילה ואפשר פשוט להתקין אותן?

הודעות בפורום פורום גינון 24/07/2019
בריכת נוי

איך בוחרים צמחי מים ודגי נוי שמתאימים לבריכות נוי? אשמח לקבל הדרכה פרטנית, כולל הפניות לספקים מומלצים, אם אפשר.

הודעות בפורום פורום גינון 07/07/2019
בריכת נוי

אמרו לי שבעלי ידיים טובות יכולים לבנות לבד בריכות נוי. יש מצב שזה נכון? איך מתחילים?

הודעות בפורום פורום גינון 22/05/2019
בריכת נוי

מה חשוב לדעת לגבי בריכות נוי לפני הקמת בריכה בגינה הביתית? חשוב לי שיהיה משהו מעורר השראה שייצור אווירה ייחודית בגינה ויתן את הטון בחלל.

הודעות בפורום פורום גינון 03/04/2019
ניהול פורום

אני בעל עסק לגינון בשם "הדר ונוי - עיצוב סביבת חיים" בין שאר עיסוקי כגנן, אני עובד הרבה עם עץ, כגון: בניית פרגולות, דקים, מטבחי חוץ, אדניות מעץ, וכן בניית בריכות נוי ומפלים

הודעות בפורום פורום גינון 30/12/2018