אבני מדרך הן הפתרון המושלם, שמבטיחות נגישות לכל פינה בגינה, וגם תורמות למראה המטופח והטבעי שלה. על מה צריכים לחשוב כשנגשים לבחור אבני מדרך, וכיצד בוחרים את האבן הטובה ביותר לגינה?

יתרונות של אבני מדרך

לאבני מדרך יתרונות רבים על פני חיפויים אחרים:

 

  • מגוון אופציות – ניתן למצוא אבני מדרך במגוון רחב של צבעים וצורות, בעלי מרקם חלק או מחוספס, דקות או עבות. ניתן להתאים בקלות אבני מדרך לכל צורך: בניית שביל אבני מדרך, חיפוי קרקע, ריצוף פינת מנגל או אזור הבריכה וכו'
  • הרכבה חופשית – בשונה מחומרים אחרים לבניית השביל, אבני מדרך מאפשרים לבנות שביל בכל צורה ועם כל פיתול של נדרש בתנאי השטח. כך ניתן לאפשר מעבר נוח ואסטטי בכל הגינה, לשמור על הצמחייה ולהתאים בקלות את השביל העתידי לצרכי הגינה הקיימים.
  • מראה טבעי – חיפוי חלק ואחיד, כמו למשל חיפוי קרמיקה, פוגע במראה הטבעי של הגינה ולא תמיד משתלב עם העיצוב הקיים. אבני מדרך קיימים בשלל גוונים וצורות, ובקלות ניתן להתאים אותן לכל סגנון, תוך שמירה על מראה טבעי ואחיד. בזכות המבחר הגדול של סוגי האבנים ניתן ליצור אלמנטים צבעוניים בעיצוב הגינה, פינות חמד מיוחדות וכו'.
  • נוחות התקנה – אבני מדרך נוחות מאוד בהתקנה ובתחזוקה ומאפשרים יצירת שביל ללא עבודות הכנה מרובות.

סוגי אבני מדרך

אבני מדרך מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: אבני מדרך טבעיות ואבני מדרך תעשייתיות – כאשר אבני מדרך טבעיות פופולריות יותר בגינות הישראליות.

 

אבני מדרך טבעיות הן בעצם פרוסות של סלע טבעי שמגיעות ממחצבות שונות ברחבי הארץ. אבנים אלה יכולות להיות שונות מאוד מבחינת צבעים, גדלים וטקסטורות, ותמיד ניתן למצוא את האבן הטובה ביותר להשלמת העיצוב הנבחר. אבני מדרך חזקות ועמידות במיוחד אלה לרוב אבני בזלת.

 

סלעים נוספים שמהן מייצרים אבני מדרך: שיש, גרניט, צפחה, כורכר, אבן ירושלמית, סלעי גיר ואבני ג'מעין. הצבעים הנפוצים באבנים הטבעיות הן: לבן, שחור, אדום, אפור, חום-אדמדם. מחיר אבני מדרך טבעיות מתחיל מכ-40 ₪ למ"ר עבור אבני מדרך פשוטות. אבני מדרך איכותיות יותר עולות 60-70 ₪ למ"ר ואבני מדרך מיוחדות עולות אפילו 120-130 ₪ למ"ר. במקומות מסוימים ניתן לרכוש אבני מדרך בודדות בתמחור לפי יחידה ולא לפי מ"ר. כמובן, הדבר מתאים כשיש צורך באבנים בודדות בלבד לצרכי עיצוב גינה. במקרה הזה המחיר תלוי בעיקר בגודל ובייחודיות האבן.

 

היות ומדובר בטווח מחירים רחב מאוד, מומלץ לעשות סקר שוק לפני בחירת הספק. אבני מדרך תעשייתיות מיוצרות בדרך כלל בתהליך של יציקה לתוך תבנית. כמו כן, ניתן למצוא אבני מדרך תעשייתיות מעץ. אבני מדרך אלה מגיעים בצורות אחידות ובעובי זהה. באבנים התעשייתיות מבחר הצבעים עשיר יותר וניתן למצוא אבנים צהובות, ורודות, כחולות, ירוקות וכו'. המחירים של אבני מדרך תעשייתיות דומות למחיריהן של אבני מדרך טבעיות, אך כשמדובר באבנים ייחודיות, למשל ביציקה מיוחדת לפי בקשת הלקוח, אבנים אלו יכולות להיות יקרות יותר.

אבני מדרך טבעיות

אבני מדרך טבעיות

התאמת אבני מדרך לגינה

כאשר אנו נגשים לבחור אבני מדרך, לרוב עומדים לנגד עינינו שני פרמטרים: עיצוב ואיכות. בבחירת האבן שתשתלב הכי טוב בגינה שלנו, חשוב להחליט האם אנו רוצים שאזור החיפוי יבלוט ויהווה אלמנט עיצובי חשוב בגינה, או שמא אנחנו מעדיפים להטמיע את החיפוי בעיצוב הקיים. במקרה הראשון מומלץ לבחור באבנים בצבעים עזים ומנוגדים.

 

כך למשל, אבנים לבנות ייראו יפה על רק מדשאה ירוקה, ואבנים בצבע אדום עז יהוו ניגוד מעניין לחיפוי טוף כהה. אבנים בולטות שהונחו באופן צפוף יחסית, ללא מרווחים גדולים, מסוגלות לעיתים אף ליצור אלמנט מרכזי בעיצוב הגינה שיקבע את המראה הכללי ואת הסגנון שלה.

 

לעומת זאת, כשחשוב לשמור על המראה הטבעי, מומלץ לבחור באבנים בגוונים טבעיים, גווני אדמה, גוונים כהים יותר שישתלבו עם הקרקע שמסביב. ניתן להניח את האבנים עם מרווחים גדולים יחסית ולשתול ביניהן דשא שיוסיף למראה הטבעי. גם הבדלי גודל בין האבנים יכולים להוסיף עניין לשביל. פרמטר האיכות חשוב כמובן לא פחות מעניין העיצוב. האיכות הנדרשת היא כמובן פונקציה של השימוש העתידי באזור.

 

  • עובי האבן – ככל שמדובר באזור עמוס ושימושי יותר, כך חשוב שהאבן תהיה עבה ועמידה יותר. אם למשל מדובר בשביל צדדי למחסן או חיפוי של פינה כלשהי בגינה, ניתן לבחור באבנים דקות יותר. אך כשמדובר בשביל גישה ראשי לבית, מומלץ להעדיף אבנים עבות ועמידות יותר.
  • מרקם האבן – כשהאבן מיועדת לחיפוי אזור רטוב, כמו למשל אזור ליד הבריכה או באזור ממטרות השקיה, האבן צריכה להיות מחוספסת על מנת למנוע החלקה. ואילו במקומות כמו פינת המנגל עדיף דווקא להשתמש באבנים חלקות יותר, אותן ניתן לנקות בקלות.
  • ספיחת כתמים – ככל שמדובר בשביל שמשתמשים בו יותר, כדאי להעדיף צבעים כהים ועמידים יותר וכך סוגי אבנים שנוטות פחות לספוח כתמים. גם באזורים בהם רמת הלכלוך גבוה באופן יחסי, כדאי להשתמש באבנים כהות מהסוגים העמידים יותר, שפחות סופחים כתמים.

 

 

אחרי שבחרנו את האבן היפה והשימושית ביותר לגינה שלנו, חשוב מאוד לקחת בחשבון גם את הנושא של אבני דרך מחיר וגם את כמות האבנים שנזדקק להן.

 

לפני הקניה חובה למדוד בעזרת איש מקצוע את אורך השביל העתידי או את שטח החיפוי, לחשב את המרווחים הרצויים ולהבין מהי כמות האבנים הנדרשת. כשעלות האבנים נראית גבוהה מדי, עדיף לבחור באבנים זולות יותר, אך לא לנסות לחסוך ע"י הגדלת המרווחים – אשר עשויים להפוך את השביל למסוכן או אפילו לא שימושי.

 

כמו כן, כדאי לקנות בקנייה אחת את כל האבנים הנחוצות לבנייה, במיוחד כשמדובר באבנים טבעיות, כי עלול להיווצר מצב בו תזדקקו לעוד אבנים בודדות להשלמת העבודה, וכבר לא יהיו אבנים זהות במלאי, והדבר כמובן יכול לפגוע במראה השביל.

התקנת אבני מדרך

ישנן מספר שיטות בהן משתמשים להתקנת אבני מדרך.

 

  • בנייה חופשית – זו הדרך הפשוטה ביותר להתקין אבני מדרך, והיא משמשת לרוב ליצירת שבילים. מיישרים את פני הקרקע ומניחים עליה את האבנים. בדרך כלל בשיטה זו מניחים אבנים עם מרווחים שמאפשרים לפזר סביבן טוף או לשתול דשא.
  • בנייה צפופה – כשרוצים לקבל מראה אחיד וחלק, מיישרים את פני הקרקע, פורסים ומהדקים יריעות פלריג ועליהן מניחים את אבני המדרך בצורה צפופה ככל האפשר. במקרה הזה ממלאים את המרווחים בין האבנים בבטון או במלט.

אבני מדרך לגינה

טעויות נפוצות

למרות שאבני מדרך מתאימות כמעט לכל גינה ולכל שימוש, לפעמים הטעויות בהתקנתן יכולות לפגוע בהנאה העתידית מהן. אחת הטעויות הנפוצות היא שתילת עצים גדולים סמוך לשבילים מאבני מדרך. השורשים החזקים של העצים האלה בעצם מרימים את אבני המדרך וגורמים להיווצרות "גבעות" על השביל. והדבר כמובן לא רק לא יפה, אלא גם מסוכן ומוביל לא פעם לנפילות.

 

חשוב לזכור שגם אבני דרך עבות לא יכולות להתמודד עם שורשים גדולים, ולכן לא כדאי לשתול עצים כאלה סמוך לשבילים – או להפך, כשהעצים האלה כבר קיימים, לתכנן את השביל כך שלא יעבור מעל השורשים. טעות נוספות היא שתילת דשא לא מתאים במרווחים שבין האבנים. למרווחים האלה מתאימים צמחים נמוכים בלבד שלא דורשים גיזום. דשא גבוה מפריע למעבר, אך לא ניתן לעבור עם מכסחת דשא על השביל, והטיפול בדשא הופך למעיק במיוחד.

תחזוקת אבני מדרך

אבני מדרך או אבני גינה נוחים מאוד לתחזוקה, ובעצם היא לא נדרשת להן. יחד עם זאת, תנאי האקלים גורמים לא פעם לשינוי מראה האבן והופעת כתמים שונות. לרוב, אלה משתלבים טוב במראה הטבעי של האבן. אך כשרוצים בכל זאת לנקות אותן, ניתן לשטוף ולשפשף את האבן עם מטאטא. במקרים קשים יותר ניתן להיעזר בסבון כלים. בכל מקרה לא מנקים את אבני המדרך בעזרת לחץ מים או חומרי ניקוי כימיים. כל אלה עשויים לפגוע אנושות במראה האבן הטבעית.

גולשים שואלים

איך אפשר לשמר אבני מדרך לגינה שלא יישחקו ולא ייהרסו עם הזמן? אני בדיוק בשלבי בנייה ואני רוצה לבחור אבנים ברמה גבוהה.

שלום לך.
השחיקה באבני מדרך היא אפסית.
אנחנו הגננים משתמשים בד"כ בסלע חורם נסור שהוא הכי חזק והכי יפה לטעמי.
תוכלי למצוא גם אבני שכבה שהן פחות חזקות לשאלתך בדבר חוזק.
ישנן אבנים אקזוטיות יותר כמובן כגון ציפחה וכדומה אך על אלו תצטרכי להיפרד מסכומים גבוהים משמעותית.

 

 

גני אבשלום - גנן מומלץ
אבשלום יקותיאלי - הנדסאי אדריכלות נוף גנן סוג 2
גני אבשלום

מנהל מקצועי פורום גינון

מומחה בעיצוב גינות

מידע נוסף על הכותב

שאלות גולשים מהפורום בנושא אבני מדרך

שיפוץ שביל עם אבני מדרך וטוף

הי, קנינו בית עם גינה קטנה של 50 מ"ר שכולה מרוצפת בריצוף לא יפה וישן (כמובן עם תשתית בטון). כחלק מהשדרוג אנחנו רוצים להוריד פס מהריצוף כדי לשים שיחים, מעט עצים קטנים וצמחים. בנוסף, רוצים לעשות במת...

הודעות בפורום פורום גינון 03/09/2021
אבנים משתלבות למסירה (אבני מדרכה) מגדלים שונים

100 אבנים בגודל 20 על 20.   60 אבנים 30על 30.   0542112100 יוסי האבנים נמצאות ברמת החייל.

הודעות בפורום פורום גינון 09/02/2020
אבני מדרך לגינה

צהריים טובים לכם, רציתי לדעת איך אפשר לשמר אבני מדרך לגינה שלא יישחקו ולא ייהרסו עם הזמן. אני בדיוק בשלבי בנייה ואני רוצה לבחור אבנים ברמה גבוהה

הודעות בפורום פורום גינון 09/08/2019
אבני מדרך

מעוניין להכין בעשר אצבעות אבני מדרך לגינה, אבל צבעוניות. איך עושים את זה?

הודעות בפורום פורום גינון 05/06/2019
אבני מדרך

מעוניין להכין בעשר אצבעות אבני מדרך לגינה, אבל צבעוניות. איך עושים את זה?

הודעות בפורום פורום גינון 02/06/2019
אבני מדרך

שמעתי שאפשר ליצור לבד אבני מדרך לגינה. איך עושים כזה דבר? אשמח להדרכה פרטנית.

הודעות בפורום פורום גינון 25/04/2019
מניעת צמיחת עשבים בין אבני מדרך

שלום רב, חלק מהגינה שלי מכוסה באבני מדרך. בין האבנים צומח עשב שקשה לי מאוד לעקור אותו. אני לא רוצה להשתמש בחומרי הדברה. האם יש פתרון? תודה רבה עבור תשובתכם! רחל

הודעות בפורום פורום גינון 01/05/2018