enter-article עיצוב גינות - איך גננים עושים את זה יפה - אתר הגינון הגדול
גננים » מאמרים וחדשות » עיצוב גינות - איך גננים עושים את זה יפה

עיצוב גינות - איך גננים עושים את זה יפה


כמה פעמים עברתם ליד בית פרטי ואמרתם לעצמכם "איזה בזבוז של גינה, איך היא נראית"? עכשיו זה הזמן שלכם לעצב גינה

אם הגשמתם את חלומכם ורכשתם בית עם שטח לגינה, הרי שכעת מה שנותר לכם לעשות הוא להחליט כיצד לעצב את הגינה, כך שתעמוד ב2 יעדים עיקריים. היעד הראשון, שהגינה תהיה יפה ונעימה, היעד השני, שתהיה יעילה.

במאמר זה נציג כיצד ניתן לעמוד בשני היעדים וכן נציג מספר סוגים של עיצוב גינות.

מדוע יעדים אלו חשובים?

שאלה זו אומנם נשמעת בנאלית אך למעשה זהו תפקידו של העיצוב. בכל מקום בו נכנס הממד שלו, מטרתו היא להפוך את המקום ליפה ונעים, הן לאורחים מבחוץ והן לאנשי הבית. במהלך השנים הפנימו מעצבים למיניהם ובפרט אדריכלי נוף וכן גננים שאחראים על עיצוב גינות, שלא רק המראה חשוב אלא גם היעילות של המקום.

בעיצוב גינות יש ליעילות אלמנט משפיע. לא מדובר רק על תנועה נוחה במקום, או מרווחים סבירים, אלא גם על עיצוב שיאפשר חסכון במים, חסכון בעבודה, ואם אפשר זריעת זרעי פירות וירקות, אשר יאפשרו חסכון בטווח הרחוק יותר ברכישתם. למשל, עצים של פירות הדר.

האלמנטים שיש לקחת בעיצוב גינה

מזג אוויר- בישראל כידוע 9 חודשים לערך יש מזג אוויר קייצי, ובשלושת החודשים הנותרים יש מזג אוויר חורפי ללא גשם כמעט. לכן יש להתחשב בגורמי מזג האוויר כדי להחליט אלו צמחים לשים בגינה. רצוי שיהיו אלו צמחים שלא יצטרכו כמויות מים גבוהות וכן יעמדו בתנאי חום ולחות. במקרים כאלה, דשא מוכן יהווה פתרון מעולה עקב עמידותו הגבוהה יחסית. לפתרון עוד יותר מעניין, בדקו את דשא אלטורו.

סוג הצמחים – האם הם יהיו צמחים גבוהים דוגמא עצים, שיחים או שמה נסתפק בפרחים ודשא.  לכל סוג צמחייה יש יתרונות וחסכונות ודברים שונים שיש לקחת בחשבון. זה מתחיל מהמחיר וממשיך באופי הטיפול ועד כיצד הצמחים יראו בגינה.

גודל הגינה- גודל שטח הגינה ישפיע באופן ישיר על אופי הצמחים שנשים וכן אופי העיצוב.

מים- כידוע מדינת ישראל נמצאת במצוקת מים גדולה, מה שגרם לממשלת ישראל לעלות את מחירי המים במטרה להיאבק בבזבוז של האזרחים. מעבר לעובדה שהמחירים עלו, יש עבור בעלי הגינות אפשרות לעצב אותן כך שלא יגרמו להוצאות גבוהות. כך שהרווח יהיה כפול, הן למדינה והן להם אישית.

אופי האחזקה – בטרם מחליטים כיצד לעצב גינה, יש לוודא שיש לנו מספיק זמן להשקיע באחזקתה או לחילופין, יש לנו אפשרות כלכלית להחזיק צוות גננים שיטפל בה. התחזוקה צריכה להיות בין אחת לשבוע לאחת בחודש.

חשמל -  האם יש נקודות חשמל במקום, האם יש אפשרות להתקין תאורת גן.

איפיון עיצוב גינות

יש מספר אלמנטים באמצעות ניתן לאפיין גינות

  • צבעים -  גינה יכולה להתאפיין בצבע אחיד (לרוב ירוק) או באמצעות שילוב צבעים (באמצעות פרחים) כמו כן ניתן לאפיין באמצעות בריכת נוי.
  • ריחות – היתרון של עיצוב גינות על פני עיצוב מרחבים אחרים (למשל בית), היא היכולת של גינה ליצור ניחוחות באמצעות הפרחים והצמחים. ניתן לאפיין את הניחוות בצורות שונות על ידי איפיון הגינה בצמחים מסוימים.
  • צורות וקווים – גינה יכולה להתאפיין בצורות שונות (שיחים שגזומים בצורות, גינה מרובעת) וכן באמצעות קווים ישרים או אחרים.

סוגי עיצוב גינות

נציג כאן 2 סוגים של עיצוב גינות בקצרה:

גינה יפנית – כנראה שמדובר בסגנון הגינה הנפוץ ביותר. מדובר על גינה שמשלבת מים, אדמה ואבנים. הגינה יכולה להיבנות על שטח קטן, עם עיצוב מינימליסטי. היא מעוצבת כך שהיא כוללת הדמייה של נהר, הר ושביל אבני מדרך, הכל תוך שילוב אדמה, מים ואבנים.

ג'ונגל פראי – סגנון שמזכיר את הג'ונגלים האפריקאיים או הדרום אמריקאיים. צמחייה סבוכה, עצים גבוהים, דשא גבוהה ושטחי אפר. רצוי שסגנון זה יעוצב על פני שטח גדול. היתרון של סגנון זה הוא הצל הרב שנהנים ממנו, החסרון הוא כמות מים גדולה שיש להשתמש בה.


עוד באותו נושא

כך תעצבו את הגינה שלכם בסגנון כפרי

כך תעצבו את הגינה שלכם בסגנון כפרי

האביב ממש בעוד רגע בפתח, מה שיוצר אצלכם ציפייה גדולה כי בקרוב מאד תוכלו לחזור לשבת ימים ארוכים מאד בגינה שלכם. אין כל ספק כי אחד היתרונות הבולטים...

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

מראה אסטטי, אפס עלויות תחזוקה, בלאי טבעי זניח ואפילו (לדברי מומחי פאנג שווי) שיפור בזרימת האנרגיות. הכל בסוג של חיפוי אחד, שאפילו ההנחה שלו...

גננים - שימוש נכון וחסכני במים

גננים - שימוש נכון וחסכני במים

שימוש חסכוני במים הוא דרך חיים של גננים שמבינים את מהות ההשקייה הנכונה. רוצים להבין קצת יותר במה מדובר? הכל בפנים. כל גנן מתחיל יודע שחישוב...

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

אז עברנו את הימים שממשלת ישראל חיפשה דרכים להיאבק בבזבוז המים של הציבור, בזמן שרובנו עדיין מנסים לחשוב על פתרונות יעילים לחסכון, יש כאלו...

מזמרות - הכלי שאף גנן לא יכול בלעדיה

מזמרות - הכלי שאף גנן לא יכול בלעדיה

בניגוד לדעה הרווחת, לא תמיד יש צורך לעשות שימוש במזמרות הן מתאימות לגיזום ענפים ועלים קטנים, בשביל זה תצטרכו מזמרות איכותיות המזמרה...

string(20) "categoryמשתלות"