enter-article גינון אורגני - כשזבל הוא דבר חיובי - אתר הגינון הגדול | כתובת: בית עובד 8, תל אביב | טלפון: 073-7531114 כתובת מייל: mygardener@gmail.com
גננים » מאמרים וחדשות » גינון אורגני - כשזבל הוא דבר חיובי

גינון אורגני - כשזבל הוא דבר חיובייודע חקלאי פיקח, שלמושג זבל בחקלאות יש משמעות מעט שונה, מאשר בעולם שבחוץ. כאשר חקלאים מדברים על זבל, הם מתכוונים לזבל אורגני ואצלם למושג הזה יש משמעויות חיוביות
 

כחלק מהחינוך לשמירה על איכות הסביבה , אנחנו לומדים שזבל לא זה מה שחשבנו, והוא יכול להפוך לדבר מועיל אם רק נדע כיצד למחזר ולברור מתוכו את הדברים שיכולים לעזור לנו. כך למעשה נוצר זבל אורגני.

זבל אורגני הוא זבל המשמש את החקלאים להטיב עם הקרקע ובכך להעשיר את הגידולים שלה. זבל אורגני מעשיר את חומרי המזון שגדלים, ומעלים את כמות היבולים וכן משפרים את איכותם.    
 

זבל אורגני מורכב משלוש סוגים של פסולת:   
 גינון אורגני
זבל המופרש מהפרשות של בעלי חיים שונים, זבל המופרש מצמחים שמאפשרים להוסיף חומרי מזון לקרקע, וזבל שמורכב מחומרים אורגנים שונים.    
 
זבל אורגני נועד למעשה להוות גורם נגדי לשימוש בזבל כימי. כידוע אחת הביקורות הגדולות על תעשיית המזון המסחרית היא, שלצורך הוזלת עלויות והפקת רווחים גבוהים, תהליך גידול היבולים לא נעשה בצורה בריאה ובמקום זבל אורגני משתמשים בזבל כימי שהוא זול יותר ודורש זמן קצר יותר לתוצאות.
 
בעשרים השנה האחרונות, החלו יותר גננים במסגרת אחזקת גינות פרטיות וציבוריות להשתמש בזבל אורגני, בעיקר מסיבות בריאותיות וסביבתיות. זבלים אלו אינם מזהמים את האדמה ואינם פוגעים בטיב היבול.    

 
אכן זבל אורגני?
 
זבל אורגני לרוב מופק מצואה של בעלי חיים. לרוב מדובר על כבשים, בקר ותרנגולים.

חשוב לציין השימוש בזבל אורגני לא יכול להועיל בכל מקרה אלא יש לבדוק כיצד מגודלת החיה, באילו תנאים, מה הרכב המזון שהיא מקבלת, וכיצד נשמר הזבל.
 
מכאן עולה הטענה של גננים לגבי גינון אורגני, שחיות צריכות לחיות באופן חופשי ולהנאות ממזון טבעי, אז הצואה שלהם תהיה טובה יותר מאשר חיות בכלובים אשר מפוטמות לצורך גידול ויצירת זבל אורגני.    
 
השימוש בזבל אורגני משך אליו לא רק חקלאים מקצועיים אלא גם חקלאים חובבים. אלה למדו שבמקום לזרוק את הזבל ניתן למחזר אותו ולהשתמש בו לצורך שימוש בגינה הפרטית שלהם, בעת גידולים יבולים שונים.
 
כך למשל, קליפות פירות יכולות לשמש כזבל אורגני בגינה, אלא מלאים במינראליים להם זקוקים צמחים שונים. מכאן שהם מניחים אותו בערוגות הם נהנים מאותם מינראליים ומאפשר להם לצמוח.    
 
אותם גננים חובבים טוענים ששיטה זו הרבה יותר מרכישת זבל אורגני, טוב ככל שיהיה, עדיין ישנה סכנה שהוא התערבב עם חומרים רעילים שיפגעו בצמחים.
 
כמובן שהדבר נכון רק אם אותו זבל אורגני פגש בשלב מסוים בשרשרת, בדרך אל הצמחים, את אותם חומרים רעילים. 
 
זבל אורגני שנוצר באמצעות שאריות שונות (שאריות הכוללות פסולת מזונות, פסולת צמחים, צואת בעלי חיים ועוד) נקראת קומפוסט.
 
הערכה היא שיצירת קומפוסט משאריות אלו יכולה להפיק רווח של מאות מליונים למדינה. שכן אז נעשה מיחזור בחומרים אשר הולכים לזבל (לשם כך יש צורך במתקנים), הם מונעים פגיעה כימית באדמה ובגידולים וכן מונעים את הצורך בהפקת זבל אורגני ייחודי.
 
זו אחת הסיבות שכיום גננים וחקלאים עוברים להשתמש יותר בזבל אורגני מסוגים שונים וקוראים גם לגננים חובבים לעשות זאת גם.


עוד באותו נושא

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

מראה אסטטי, אפס עלויות תחזוקה, בלאי טבעי זניח ואפילו (לדברי מומחי פאנג שווי) שיפור בזרימת האנרגיות. הכל בסוג של חיפוי אחד, שאפילו ההנחה שלו...

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

לצד צמחים ופרחים ומערכת השקייה יעילה, על מינת שהגינה שלנו תהיה מטופחת, אנחנו זקוקים למכסחת דשא טובה, מקצועית ובעיקר נוחה לעבודה ממושכת. מאז...

עיצוב גינה – 5 הגינות שממש הייתם רוצים

עיצוב גינה – 5 הגינות שממש הייתם רוצים

אם הנך קורא מאמר זה סימן שתכנון והקמה של גינה עוברת בראשך והנך חושב אולי עתה או בעתיד הקרוב להגשים פיסת גן עדן זו בביתך. לאחר שהסדרנו נקודה...

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

אז עברנו את הימים שממשלת ישראל חיפשה דרכים להיאבק בבזבוז המים של הציבור, בזמן שרובנו עדיין מנסים לחשוב על פתרונות יעילים לחסכון, יש כאלו...

מחירון כלי גינון

מחירון כלי גינון

אם גם גינה קטנה דורשת טיפול, אז גננים בכל הרמות, זקוקים לכלי גינון מכל הסוגים עולם כלי גינון עבור גינון ביתי ומקצועי, מתחלק לשלוש קטגוריות...

string(42) "categoryעיצוב גינות פרטיות"