גננים » מאמרים וחדשות » אחזקת גינות - הכינו גינתכם לקיץ

אחזקת גינות - הכינו גינתכם לקיץ


האביב מביא עמו פריחה, הסתיו התחדשות והחורף מים בשפע. הקיץ לעומת זאת, נחשב האויב של הגינה. אספנו עבורכם עצות שיעזרו לכם להבין שגם בקיץ ניתן ליהנות מגינה פורחת ומטופחת


הטמפרטורה הממוצעת בקיץ מגיעה לקרוב ל-30 מעלות, האוויר יבש והמים יקרים, ולכאורה צפויה תקופה בה הגינה תהיה יבשה ודלילה. לא משנה כמה נשקה את הגינה, התנאים בקיץ הם קיצוניים מאד עבור צמחים רבים, ולכן נדרשת היערכות מיוחדת לקראת הקיץ בכל הנוגע למשימה של תכנון ועיצוב גינות, כדי להבטיח מראה מטופח בגינה.

למרבה המזל, עם קצת תכנון ומעט עבודה, ניתן לגרום לכך שהגינה תפרח בקיץ כאילו אנחנו באביב. אחזקת גינות בקיץ אינה שונה באופן מהותי מזו של שאר חודשי השנה, אך היא מצריכה הבנה שכמו בני האדם, גם הצמחים סובלים מחום.
 

עצות לקיץ פרחוני בגינה

מים - המחסור במים לא מוביל רק לירידת מפלס הכינרת, אלא גם לעלייה בהוצאות על השקיה בחודשי הקיץ. למרות שהעצה חשובה כל השנה, בחודשי הקיץ חשוב במיוחד להשקות בשעות החשכה, והכי טוב – לפנות בוקר.

בשעות אלה אידוי המים הוא המועט ביותר, והם ייספגו באדמה. אם השקיתם בשעות השמש הקופחת, קחו בחשבון שמים רבים לא יספגו באדמה ויחלחלו לשורשי הצמחים שלכם, אלא פשוט יתאדו (אבל לא יתאדו מחשבון המים).

מזיקים - אחזקת גינות כוללת לרוב התמודדות עם מזיקים, אולם בקיץ אלו נעשים תוקפניים ונפוצים יותר. מסיבה זו, כאשר הטמפרטורות מתחילות לעלות, יש לחדש את ההגנה על הצמחים בגינה מפני המזיקים אשר תוקפים אותם.

חשוב להבין שבכל גינה עשויים להופיע עשרות סוגים שונים של מזיקים, ויש צורך בהתמודדות שונה עמם (חומרי הדברה שונים, יצירת מחסומים, שימוש בהדברה טבעית ועוד).


הדרך הטובה לעשות זאת, היא באמצעות עזרתם של גננים מקצועיים. מזיק מעצבן במיוחד אשר מתעורר עם בוא הקיץ הוא זבוב הפירות, שמזיק לכל פירות הקיץ הטעימים. כדי להתמודד עם מזיק זה יש להציב בגינה מלכודת או שתיים עם דבק.

צמחים קיציים - גננים נוהגים לכנות צמחים רבים "צמחי קיץ", אשר אותם ניתן לשתול בחודשי הקיץ והם משגשגים בתקופה זו (לדוגמא. חמניות, חרציות, פיטוניה ועוד). אחזקת גינה מטופחת ובעיקר פורחת, יכולה להתבצע על-ידי שתילה של דשא מוכן או פרחים שמתאימים לקיץ ומכאן שתכנון הגינה ובחירת המינים הנכונים, הם שיקבעו את מראה הגינה בקיץ.

גם בקרב התבלינים ישנם כאלה שמשגשגים בקיץ – תימין, זעתר, רוזמרין ועוד. יתרון נוסף של עשבי תבלין הוא שהם פורחים בזמן הקיץ וניתן להשתמש בפרחים גם לתיבול וגם להוסיף צבע לכל מנה.

תכנון ודישון - גם אם באופן רגיל אינכם נעזרים בשירותיהם של גננים, מומלץ לעשות זאת לקראת הקיץ. גנן מקצועי יוכל להעריך האם גינה פורחת ומטופחת עשויה להפוך, עם חילופי העונה, לנבולה ויבשה. על-ידי אבחון שכזה, ניתן יהיה לבצע שתילה של צמחים רב עונתיים ופרחי קיץ חסכוניים במים.

בנוסף, הקיץ הוא זמן טוב לדשן את האדמה, לאחר כל שעבר עליה בחודשי החורף. אם מגדלים עשבי תיבול, ירקות או פירות, מומלץ כמובן להשתמש בדשן אורגני, ולא כזה המכיל כימיקלים שיעברו לאחר מכן לבני אדם.


 
עצי פרי דורשים השקייה מרובה בקיץ, ופעמים רבות יש להעשיר את האדמה בברזל.
חשוב להגן על עצים אלו, אשר עשויים לסבול מזנק בלתי הפיך בקיץ


עוד באותו נושא

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

מראה אסטטי, אפס עלויות תחזוקה, בלאי טבעי זניח ואפילו (לדברי מומחי פאנג שווי) שיפור בזרימת האנרגיות. הכל בסוג של חיפוי אחד, שאפילו ההנחה שלו...

גננים - שימוש נכון וחסכני במים

גננים - שימוש נכון וחסכני במים

שימוש חסכוני במים הוא דרך חיים של גננים שמבינים את מהות ההשקייה הנכונה. רוצים להבין קצת יותר במה מדובר? הכל בפנים. כל גנן מתחיל יודע שחישוב...

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

אז עברנו את הימים שממשלת ישראל חיפשה דרכים להיאבק בבזבוז המים של הציבור, בזמן שרובנו עדיין מנסים לחשוב על פתרונות יעילים לחסכון, יש כאלו...

מזמרות - הכלי שאף גנן לא יכול בלעדיה

מזמרות - הכלי שאף גנן לא יכול בלעדיה

בניגוד לדעה הרווחת, לא תמיד יש צורך לעשות שימוש במזמרות הן מתאימות לגיזום ענפים ועלים קטנים, בשביל זה תצטרכו מזמרות איכותיות המזמרה...

המלצות על ספרי עיצוב גינון אקולוגי

המלצות על ספרי עיצוב גינון אקולוגי

הישראלים אוהבים לטפח גינות, אך למרות זאת, יש מעט ספרים בנושא, לעומת הספרות האנגלית המפותחת. ליקטנו את הספרים המובחרים, אשר מכילים ידע רב...