גינה אופטימאלית אמורה להתאפיין גם בנראות מרשימה, גם בהתאמה לדרישות ולצרכים של בני הבית וגם להיות חסכונית. הדרך הטובה ביותר לגרום לגינה להיות חסכונית עוברת בבחירה מושכלת ונבונה של מערכות ההשקיה.

איך מתאימים מערכת השקיה לגינה?

הרבה מאוד סוגים של גינות מרכיבים את הבתים הפרטיים בישראל וזה יכול להיות גינה קטנה וקומפקטית ללא פרחים ועד גינת ירק גדולה ומשוגעת, שמשרתת את הבעלים שלה במגוון רחב של דברים. מערכת השקיה אוטומטית הופכת את ההתעסקות עם הגינה להרבה יותר נוחה, ומאפשרת להניח את הבסיס הטוב ביותר לשדרוג הגינה בהמשך.

 

התקנת מערכת השקיה צריכה להיעשות אחרי תקנון מוקדם ומדוקדק, לגבי כל אלמנט בגינה. חשוב מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע ולנסות להעניק לגינה את המענה הטוב ביותר לגבי כל צמח וצמח, כולל הבסיס, שהוא הדשא, ועד לצמחים ולפירות המיוחדים ביותר. מדובר באתגר לא פשוט, אך כיום יש מערכות כל כך מתקדמות ומתוחכמות, שאפשר להצליח במשימה בהשקעה שהיא אינה מוגזמת.
 
זה אומנם נכון שבחירה והתקנת מערכת השקיה מיטבית מצריכה השקעה של זמן, מחשבה ואף דורשת מחקר מעמיק. אבל בסופו של דבר ההשקעה ללא כל ספק משתלמת, מכיוון שבחירה במערכת כזאת יכולה להקל על עבודת תחזוקת הגינה ובנוסף, גם לחסוך סכומי כסף גבוהים בכל מה שקשור לחשבונות המים.

מערכות השקיה אוטומטיות מאפשרות לייצר חיסכון במים, לאור העובדה שהן מתאימות את עצמן לצרכים של הצמחים, עד לרמת המיליליטר

על מה צריך לשים תשומת לב?

כל מי שמכיר את עולם הגינות והגורמים המשפיעים עליו יודע שיש הרבה מאוד סוגים של צמחים, שזקוקים לתשומת לב שונה. כך לדוגמה, מרבית הצמחים זקוקים להשקיה עקבית ורצופה כדי לחיות, אך יש צמחים אחרים שיכולים להחזיק זמן רב מבלי לקבל מים. ולכן, כאשר מתעסקים עם השקיה אוטומטית צריך לחשוב גם על עניין החיסכון.

מערכות השקיה אוטומטיות מאפשרות לייצר חיסכון במים, לאור העובדה שהן מתאימות את עצמן לצרכים של הצמחים, עד לרמת המיליליטר. חשבון המים לא צריך להיות אסטרונומי ולא צריך לשחק פקטור כאשר משקים ומשדרגים את הגינה. עם מערכות אוטומטיות מתקדמות, העבודה היא נוחה יותר ומדויקת וכמובן, בכוחה לספק את המענה האיכותי ביותר על הצרכים של הגינה שלכם.

מהם האלמנטים קריטיים במערכת ההשקיה?

בהתקנת מערכת השקיה לגינה חשוב לשים לב לכמה אלמנטים קריטיים. ראשית, יש לחשוב האם אכן יש צורך בהשקיה מדויקת או מותאמת לאזורים שונים, או שמדובר בהשקיה כללית שלוקחת בחשבון רק את עניין זמן ההשקיה.

 

אלמנט כזה חשוב לדעת לקחת בחשבון גם בתכנון הגינה, על מנת שיהיה ניתן להשקות לפי אזורים ולתת את המענה המושלם לסוגים שונים של צמחים. בגדול, אם ננסה לייצר תורה על רגל אחת – לרוב, צמחים עם שורשים שאינם עמוקים יצטרכו יותר מים, וצמחים עם שורשים עמוקים יותר, יצטרכו פחות מים, שכן יש להם דרכים אחרות לקבל את הצרכים שלהם. בכל מקרה, שווה להתייעץ עם מומחים בתחום כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

חשוב לציין שאם אתם לא בטוחים לגבי צרכי ההשקיה של הצמחים שלכם בגינה, תמיד תוכלו לבקש ייעוץ מגנן מקצועי, שהינו בעל היכרות עם אותם הצמחים. יש לשים לב שמדובר במידע בעל ערך רב והשפעה על בחירת מערכת ההשקיה המתאימה.

מהאקלים ועד כמות הגשם השנתית

אלמנט נוסף שיש לקחת בחשבון הוא האקלים. כמובן שצפון הארץ הוא אזור קר יותר מדרום הארץ, ובמרכז, עם דגש על תל אביב, הלחות היא בשמיים. כמובן שיש צמחים שמתאימים יותר לאזורים מסוימים ותמיד יש התאמה לכמות המים שצריכים הצמחים לקבל בגלל האקלים.

 

דבר נוסף, מיקום הגינה הוא קריטי, שכן יש הבדלים בין צמחים שנמצאים על גבעה למשל, לבין מישור. סוג האדמה הוא גם כן חשוב מאוד, והאם יש אלמנטים של הצללה, או שהצמחים חשופים לשמש. הדבר הכי חשוב הוא לקחת בחשבון גם את כמות הגשם השנתית הממוצעת באזור שלכם. ישראל היא לא מדינה גשומה במיוחד, אז יש להתחשב בנתון הזה, שהוא בעייתי מכל מיני סיבות.

הסוף לימי ההשקיה הידנית

כמה סוגים של מערכות יש?

מערכות השקיה מגיעות במגוון צבעים וצורות, ויש להן פתרונות רבים לכל סוג של אתגר השקיה. אחד המוצרים הפופולאריים ביותר הוא ממטרת הפופ אפ. הממטרה המדוברת יכולה להתחפר באדמה בתוך נישה ייחודית, ולא להיות ויזואלית בזמן שהיא אינה עושה את עבודתה.

 

בנוסף, העובדה שהממטרה נכנסת לאדמה הופכת אותה ללא מסוכנת, ולא כזו שיכולה לגרום לאנשים להיתקע בה ולמעוד. כיום, יש גם טפטפות ייחודיות שיכולות להיות מותקנות בהרבה מאוד מקומות, ואפילו להמטיר מים במידתיות כאשר הן תלויות על מקומות גבוהים. היתרונות שטפטפות כאלו מעניקות כוללות שליטה אבסולוטית בכמות המים והתדירות שבה הן משקות את הצמחים.

מהם החידושים האחרונים בתחום?

המערכות המתקדמות כוללות חידושים מעניינים כמו צינור השרייה, שהוא צינור חסכוני יותר שמייצר כמות מים מדודה מאוד. גם הממטרות הניידות מייצרות יתרון גדול עבור מי שיש לו חצר גדולה וצריך מענה לנקודות מרוחקות אחת מהשנייה. צינורות ההשקיה החדשים גם הם מאוד מתוחכמים ומגיעים בכמה עוצמות, ואפילו מתקני ההשקיה המסורתיים גם הם מתוחכמים יותר, עם שסתומים שמווסתים את כמות המים שיוצאת מהם. באגף החדשנות תוכלו למצוא מיכלים שמשקים את עצמם באמצעות תחתית מתוחכמת, טיימרים מתקדמים לממטרות המפוזרות בגינה, מערכות שליטה מתוחכמות עם שלטים חכמים, שסתומים חדישים, ואלמנטים שונים שמאפשרים לאגור ולהשתמש במים הגשמים כדי להשקות את הגינה בצורה מווסתת יותר. האפשרויות הן כמעט בלתי נגמרות.
 
להלן חלק מהחידושים האחרונים שכדאי להכיר:

   

 • השקיה בטפטוף – השקיה בטפטוף מספקת מים ישירות לאזור השורשים של הצמחים, ומצמצמת את איבוד המים עקב אידוי.
 •  

 • בקרי השקיה חכמים – בקרים אלה משתמשים בנתוני מזג אוויר, חיישני לחות קרקע ומידע על סוג הצמח כדי להתאים את לוחות הזמנים של השקיה באופן דינמי. הם מייעלים את ההשקיה על בסיס תנאים בזמן אמת, מפחיתים בזבוז מים ומקדמים צמחים בריאים יותר.
 •  

 • חיישני לחות בקרקע – חיישנים אלו מודדים את רמת הלחות בקרקע ומתקשרים עם מערכות השקיה כדי לספק מים רק בעת הצורך. זה מונע השקיית יתר ותת השקיה, מה שמוביל לצמיחה של צמחים בריאים יותר ולשימור מים.
 •  

 • מערכות לאיסוף מי גשמים – מערכות לאיסוף מי גשמים אוספות ואוגרות מי גשמים לשימוש מאוחר יותר בהשקיה. מערכות אלו מפחיתות את התלות במקורות מים עירוניים וניתן לשלב אותם עם מערכות השקיה בטפטוף להשקיה יעילה.

כמה עולה מערכת השקיה?

העלויות של מערכת השקיה מתקדמת משתנות בהתאם לסוג המערכת. כמובן שמערכת שכוללת רק ממטרות היא זולה במיוחד, ותעלה כמה בין 1,000 ל-2,000 שקלים. המערכות החכמות והמתקדמות המגיעות עם מרכז שליטה, יכולות להגיע למחירים של 3,000-5,000 שקלים ומעלה, אך אם לוקחים בחשבון את החיסכון שמצליחים ליצור באמצעות תכנון מושלם וביצוע מדויק, מדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה בתוך תקופה שהיא אינה ארוכה. יש הרבה מאוד מוצרים בעולם ההשקיה המתקדמת, כאשר ברזים, פילטרים וטפטפות לרוב יעלו בין 50 ל-80 שקלים ליחידה, אך המוצרים המתקדמים יותר קרובים יותר ל-1,000 עד 1,500 שקלים ליחידה, ולבטח אם מדובר במערכות חשמליות או במערכות סולאריות.
 
ניתן לסווג את המחירים של מערכות השקיה גם לפי שלבים ופעולות שונות בהליך הבחירה והתקנה:
 

 • מחיר התכנון המקדים של מערכת השקיה והקמתה – 5,500 ש"ח – 7,500 ש"ח
 • מחיר של כל ראש למערכת ההשקיה כולל ברז – 1,100 – 1,900 ש"ח
 • אם תרצו להוסיף לאותה המערכת גם משאבת דשן, טווח המחירים אותו תדרשו לשלם יעמוד על בין 1,500 – 2,500 ש"ח
 •  
  כמובן, שטווח המחירים של מערכת השקיה הוא רחב וכפי שגיליתם מושפע מלא מעט פרמטרים ולכן, ההמלצה היא להבין תחילה את מלוא הדרישות והצרכים ובשלב הבא, לערוך סקר מחירים מקדים – אשר יכול להוביל אתכם אל מערכת בעלות המשתלמת ביותר. 

  רוצים לעבור להשקיה חכמה וקלילה?

  דברו עם אנשי המקצוע שלנו להתאמה מושלמת וחיסכון בעלות ההתקנה וההוצאות

   מהם האלמנטים החשובים במערכת השקיה?

   כל מערכת השקיה חייבת לכלול כמה אלמנטים מרכזיים:

   •  גישה נוחה לשיבר הראשי, כדי לשלוט על זרימת המים למערכת
   • מחשב השקיה, שישלוט בצורה אבסולוטית בנעשה בגינה, מבחינת כמות וזמן השקיה
   • הברזים החשמליים מתחברים למערכת
   • וסת הלחץ מאפשר לשלוט על פרץ המים
   • פילטרים הם חשובים מאוד מפני שהם מונעים מאבנים ולכלוך לא רצוי להיכנס לתוך מערכת ההשקיה ולפגוע בה. השמירה על מערכת ההשקיה היא חשובה כדי להאריך את החיים שלה, ולמנוע צורך בתיקון. 

   תיקונים הם זולים באופן יחסי, אם כי אף אחד לא רוצה הוצאות מיותרות על מערכת שאמורה לעבודה במשך שנים ללא הפרעה.

   מה צפוי במערכות ההשקיה של העתיד?

   מערכות השקיה יכולות לכלול גם אלמנטים מתקדמים יותר של משאבת דשן, או ארון שליטה מיוחד, אך לא מדובר במשהו שהוא בגדר חובה. בונוסים כאלו יכולים פשוט לעזור בהתמודדות עם הנושא של הנראות, והם אכן עושים הבדל בעיניהם של הרבה אנשים. המטרה היא לייצר גינה שהיא לא גם פורחת, אלא גם פרקטית. ארון הוא משהו שמאחסן בתוכו המון אלמנטים שאנשים לא רוצים שיהיו ויזואליים, ולכן, יש לשקול קנייה שלו, אם אכן יש מקום טוב לשים אותו, מבלי שגם הוא עצמו יפריע לנראות של הגינה.

   איך מערכות השקיה הופכות את החיים לנוחים יותר?

   מערכת השקיה הופכת את החיים של אנשים להרבה יותר קלים. הרבה אנשים מזניחים את הגינות שלהם מפני שאין להם כוח להתעסק איתן בזמן החופשי. הנה כמה דרכים שדרכן משדרגות מערכות השקיה את החיים בכל הנוגע לגינון:

   1. עבודה בגינה דורשת הרבה מאוד זמן, מאמץ ואפילו ידע, ולכן, אפשר לחסוך בהרבה מאוד זמן.
   2. יש הרבה אנשים שמשקים יתר על המידה וגורמים לבזבוז. מדובר בחיסכון אמיתי בכסף.
   3. טיפול לקוי בגינה והשקיית יתר יכול להרוס אותה ולגרום לא נזק. עם מערכת השקיה, לא נדרשים להתעסק עם הסוגיה הזו.

   שאלות נפוצות

   איפה ניתן לקבל ייעוץ והכוונה?

   כל התקנה של מערכת השקיה מתקדמת חייבת לכלול התייעצות עם אנשי מקצוע. הידע שאותם אנשים מעבירים הוא חשוב מאוד להצלחת המערכת. יש סוגים שונים של צרכים עבור כל גינה, ורק עבודה מדוקדקת עם איש מקצוע יכולה לסייע בהשגת המערכת המושלמת. איש מקצוע איכותי לא רק יגיד לכם מה אתם צריכים, אלא גם מה אתם לא צריכים. הוא יכוון אתכם אל עבר ההגדרות הנכונות ביותר ויאפשר לכם לבנות מערכת מושלמת שתביא לגינה הטובה ביותר.

   איפה נמצאים אנשי המקצוע הטובים ביותר?

   כדי לקבל את ההכוונה הטובה ביותר, פנו לאנשי המקצוע של אתר הגנן שלי, וקבלו סקירה מדויקת של הגינה שלכם. באתר הגנן שלי תוכלו למצוא את המומחים הגדולים ביותר בארץ בתחום התקנת מערכות השקיה, ותוכלו לבנות ביחד איתם את התוכנית המושלמת להתקנת המערכת שלכם. בגנן שלי נמצאים אנשי המקצוע המובילים בישראל בתחום הגננות והם אלו שעושים את ההבדל בין מערכת בינונית למערכת השקיה מושלמת. השאירו פרטים כאן למטה ובעל מקצוע מקצועי ומנוסה יחזור אליכם.

   גני אבשלום - גנן מומלץ
   אבשלום יקותיאלי - הנדסאי אדריכלות נוף גנן סוג 2
   גני אבשלום

   מנהל מקצועי פורום גינון

   מומחה בעיצוב גינות

   מידע נוסף על הכותב