מסלעה היא מאפיין גן יפהפה המשלב סלעים ואבנים ליצירת נוף טבעי. זהו בעצם גן סלעים בקנה מידה קטן המחקה את היופי המחוספס של שטח הררי.

מסלעות נועדו להציג מגוון של צמחים המשגשגים בסביבות סלעיות, ומוסיפים מרקם, צבע ועניין לגינה. הסלעים המשמשים במסלעה יכולים לנוע בגודל ובצורה, וליצור תצוגה מושכת ויזואלית ודינמית ולהוות חלק מעיצוב הגינה המודרנית שלכם.

 
מסלעות הן צדדיות וניתן להתאים אותן לסגנונות גינה שונים, החל מעיצובים רשמיים ועד לעיצובים פראיים ונטורליסטיים. כאשר מעוצב ומתוחזק היטב, מסלעה יכולה לספק עניין לאורך כל השנה ולשמש מוקד בגינה.

 

בחירת האבנים הנכונות

 
בעת יצירת מסלעה, לבחירת האבנים יש חשיבות מכרעת להשגת מראה טבעי והרמוני. בחירה באבנים שמקורן ישירות מהאדמה מוסיפה אותנטיות ואופי למסלעה.

 
אבנים טבעיות, כגון אבן גיר, אבן חול וגרניט, מציעות מגוון רחב של צבעים, צורות ומרקמים המשפרים את המשיכה החזותית של הסלע. ניתן לאסוף את האבנים הללו מהגינה, מחצבות מקומיות או נופים טבעיים, ולהוסיף מגע אישי לעיצוב המסלעים.

 
הצורות הלא סדירות והמשטחים המבוללים של אבנים טבעיות יוצרים מסלעה אורגנית ומעניינת יותר מבחינה ויזואלית בהשוואה לאבנים אחידות שחתכו במפעל.

 
ערבוב של סוגים וגדלים שונים של אבנים יכול ליצור עומק וגיוון במסלעה , לחקות את המורכבות של נוף סלעי טבעי. יש לבחור אבנים עמידות בפני מזג אוויר כדי להבטיח אריכות ימים ותחזוקה מינימלית למסלעה.
תהליך בחירת האבנים הנכונות לסלע שלך הוא הזדמנות מרגשת להתחבר לטבע ולהשרות בגינה תחושה של אותנטיות ויופי.

 

כמה עולה בניית מסלעה?

 
בניית מסלעה עשויה להשתנות בעלות בהתאם למספר גורמים כגון גודל, מורכבות וחומרים בשימוש. בממוצע, העלות של בניית מסלעה יכולה לנוע בין 3000 ל-12000 שח או יותר, כאשר סלעים גדולים ומורכבים יותר נופלים בדרך כלל בקצה הגבוה של הספקטרום.

 
עלות אבני הסלע היא גורם משמעותי, כאשר בדרך כלל אבנים טבעיות יקרות יותר מחומרים מלאכותיים או ממוחזרים.

 
בנוסף, העלות של צמחים, אדמה, בד גינון וכל תכונות נוספות כגון שבילים או תאורה צריכה להילקח בחשבון בתקציב שלך. העסקת גננים מקצועיים או בוני מסלעות יכולה גם היא להוסיף לעלות הכוללת אך עשויה להבטיח תהליך בנייה איכותי ויעיל יותר.

 
כדי להפחית עלויות, יש לשקול להשיג אבנים מקומיות או לעשות שימוש חוזר בחומרים מהנכס, ובחר בצמחים מקומיים המתאימים היטב לסביבות מסלעות. חיוני לתקצב בקפידה ולתכנן מראש כדי למנוע הוצאות בלתי צפויות במהלך בניית המסלעה, כדי להבטיח שהתוצאה הסופית תואמת את החזון  תוך שמירה על האמצעים הכספיים.

 

תכנון המסלעה

 
כאשר מתכננים את המסלעה, יש לשקול היטב את מיקומה. יש לבחור אזור בגינה שמקבל אור שמש וניקוז נאותים כדי לתמוך בצמיחה של צמחי מסלעה. חשוב לוודא שהאתר גלוי ונגיש בקלות למשימות תחזוקה כגון ניכוש עשבים, השקיה וגיזום. בנוסף, קחו בחשבון את הנוף שמסביב ואת תכונות הגינה הקיימות כדי ליצור עיצוב מגובש והרמוני.

 
גודל המסלעה יהיה תלוי בגורמים שונים, כולל השטח הפנוי, האסתטיקה הרצויה וסוגי הצמחים שברצונך לשלב. מסלעה קטנה יכולה לשמש מוקד בגינה קטנה יותר או להשתלב בעיצוב נוף גדול יותר כאלמנט מאפיין. מצד שני, מסלעה גדולה יותר יכולה לספק שטח שתילה נרחב יותר וליצור השפעה דרמטית בגינה רחבת ידיים.

 
בהליך התכנון חשוב לשים דגש גם על פרמטרים כמו: שילוב של אבני מדרך לגינה  שילוב של צמחים מטפסים ועוד..

 


האם כל סגנון עיצובי של מסלעה יכול להתאים לגינה?

 
בכל הנוגע לעיצוב מסלעה, האפשרויות הן אינסופיות, מה שמאפשר להתאים את המסלעה כך שתתאים לסגנון ולפריסה של הגינה. בין אם יש לך גינה עירונית קטנה או נוף כפרי רחב ידיים, יש עיצוב סלעי שיכול להשלים ולשפר את המרחב החיצוני שלך. מסלעות טבעיות המחקות את היופי המחוספס של צלע הר ועד מסלעות רשמיות עם אבנים וצמחים מסודרים בקפידה, אפשרויות העיצוב מגוונות וניתנות להתאמה.

 
יש לשקול את הנושא והאסתטיקה הכללית של הגינה  בעת בחירת עיצוב מסלעה. עבור גן קוטג', מסלעה גחמנית עם צמחים מדורגים ופריחה צבעונית עשויה להיות ההתאמה המושלמת. בגינה מודרנית, מסלעה אלגנטית ומינימליסטית עם קווים מוגדרים היטב וצמחים אדריכליים יכולים ליצור מראה עכשווי. מסלעות מסורתיות הכוללות סידורי אבן קלאסיים ואפשרויות צמחים נצחיות הן אידיאליות להגדרות גינה רשמיות יותר.

 

בחירת צמחים למסלעה: מה עובד הכי טוב?

כשזה מגיע לבחירת צמחים עבור המסלעה, חשוב לבחור מינים המשגשגים בתנאי אדמה סלעית ומנקזת היטב. צמחים אלפיניים, סוקולנטים וזנים עמידים לבצורת הם בחירה מצוינת עבור מסלעות, מכיוון שהם מותאמים לשגשג בסביבות מאתגרות.

צמחים אלה לא רק מוסיפים עניין ויזואלי עם הצורות והמרקמים הייחודיים שלהם, אלא גם דורשים תחזוקה מינימלית, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור גינות סלעים.

 
יש לשקול את הגודל הבוגר של הצמחים שאתה בוחר כדי להבטיח שהם לא יצמחו מהמסלעה או יאפילו על נטיעות אחרות. כיסויי קרקע בעלי צמיחה נמוכה, כגון קורנית זוחלת או סידום, מושלמים לריכוך קצוות סלעים ולמילוי מרווחים בין אבנים. צמחים גבוהים יותר כמו דשא נוי או שיחים קטנים יכולים לספק עניין ומבנה אנכיים למסלעה, וליצור תצוגה שכבתית ודינמית.

 

בניית המסלעה: מדריך שלב אחר שלב

 
לפני תחילת בניית המסלעה , חשוב להכין את האתר כראוי. יש לנקות את השטח מכל צמחייה, פסולת ועשבים קיימים כדי ליצור צפחה נקייה לגינת הסלעים. יש לשקול את מיקום המסלעה בגינה, תוך התחשבות בגורמים כמו חשיפה לאור השמש, ניקוז ונגישות לתחזוקה. יש לסמן את קווי המתאר של המסלעה באמצעות יתדות וחוט כדי לדמיין את הצורה והגודל של המסלעה.

 
בחירת הסלעים הנכונים למסלעה חיונית להשגת מראה טבעי והרמוני. יש לבחור מגוון של גדלים, צורות וצבעים כדי ליצור עניין חזותי ומרקם במסלעה. סלעים גדולים יותר יכולים לשמש כמוקדים או להגדרת מבנה המסלעה, בעוד באבנים קטנות יותר ניתן להשלים פערים וליצור עיצוב מגובש. מסדרים את הסלעים בצורה נטורליסטית, מחקה את האופן שבו הם יופיעו בטבע, עם סלעים גדולים יותר בבסיס וסלעים קטנים יותר לכיוון העליון.

 

גני אבשלום - גנן מומלץ
אבשלום יקותיאלי - הנדסאי אדריכלות נוף גנן סוג 2
גני אבשלום

מנהל מקצועי פורום גינון

מומחה בעיצוב גינות

מידע נוסף על הכותב

שאלות גולשים מהפורום בנושא מסלעה בגינה

חמציץ בגינה

יש לי מסלעה מקסימה עם מינים רבים של צמחים כולל איזור של קקטוסים שונים. זה שנים שהשתלטה על המסלעה צמיחה של חמציץ מצוי. בעונת החורף הם ממלאים את המסלעה (ולאט לאט, מידי שנה הם גם מרחיבים את שטח...

הודעות בפורום פורום גינון 23/10/2023