גננים » מאמרים וחדשות » המדריך להשקיה נכונה - הסוף לצמחים הנבולים

המדריך להשקיה נכונה - הסוף לצמחים הנבולים

מרגישים חסרי אונים בכל פעם שאתם מוצאים צמחים נבולים? אפשר בהחלט להבין את התחושות שלכם. לא משנה כמה אתם משקיעים, בסוף אתם מוצאים את עצמכם מתמודדים בדיוק עם אותה התוצאה. לשמחתכם, תחושת חוסר האונים עומדת להיעלם ממש בעתיד הקרוב.


עוד מעט תמצאו את עצמכם במצב שבו תוכלו לגרום לכל צמח שמגיע אליכם לצמוח ולגדול. על מנת שתוכלו לשמור על הצמחים בגינה או בתוך הבית יהיה עליכם להשקות אותם בצורה נכונה. גם אם נדמה לכם שאתם יודעים איך משקים צמחים – שווה לכם להשקיע בקריאת המאמר הבא. כל הטיפים שנביא לכם כאן הובאו על ידי גננים מנוסים, כאלה שכבר ראו דבר או שניים.

אל תשקו את הצמחים יתר על המידה

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי השקיה מרובה של הצמחייה היא עדיפה. אך המציאות היא שעדיף להשקות את הצמחים בפחות מים מאשר ביותר מים.

הרוב המכריע של הצמחים יודע להתמודד עם פחות מים, אך הם לא יודעים כיצד להתמודד עם עודף מים. על מנת שתוכלו לעקוב אחרי צריכת המים של הצמחים פיתחו כל מיני מערכות השקיה חכמה. אך גם אם אין לכם את המערכות הללו תזכרו כי כדאי להשקות פחות מאשר להשקות יותר.

מומלץ לבצע השקיה אחידה לכל הצמחים

אל תחלקו את העציץ לאזורים כאשר כל אחד מהם מקבל השקיה בזמן אחר. גם אם בעציץ אחד נמצאים כמה סוגים של צמחים, חשוב להשקות את כולו בפעם אחת. הרי אם לא תשקו אזור מסוים בעציץ, זה עשוי לפגוע באדמה כולה.

האדמה בעציץ היא אדמה אחידה, ולכן את ההשפעה תוכלו לראות בכל הצמחים. זוהי הסיבה שבגללה יש אנשים שמעדיפים להתקין מערכת השקיה אוטומטית. היא משקה את כל הצמחים באופן אחיד, מבלי שיהיו בעיות שונות. כאשר מבצעים את ההשקיה באופן עצמאי, עלולות להופיע להן לא מעט בעיות במעלה הדרך.

התייחסו אל כל סוג של צמח בנפרד

חשוב להבין כי כל צמח דורש התייחסות שונה בכל מה שקשור להשקיה של מים. יש צמחים שדורשים השקיה מרובה, ואחרים שדורשים השקיה מינימלית. מוטב כי תתייחסו אל כל צמח בנפרד, על מנת שתוכלו לספק לכל צמח את מבוקשו.

מספיק שצמח אחד לא יקבל כמות מספקת של מים, וזה עלול להשפיע על כל שאר הצמחים הנמצאים בסמוך אליו. לכן תנסו להבין מראש כמה מים דורש כל צמח, ותוודאו שאתם מספקים לו את הכמות הרלוונטית. זה יאפשר לכם לדעת שלא תיכנסו אל תוך תגובת שרשרת.

תבצעו את ההשקיה בזמן קבוע

אתם מאלה שעמוסים עד מעל הראש בכל ימי השבוע? תנסו לסגל לעצמכם יום ספציפי או שעה מסוימת שבה תבצעו את ההשקיה. כל מי שיש לו גינה או צמחיה בבית חייב להבין כי מדובר על עבודה לא קלה, וחשוב לקחת את זה בחשבון.

מערכת השקיה אוטומטית נועדו על מנת להחליף את העבודה הקשה שלכם בהשקיית הגינה. אך אם אין לכם מערכת אוטומטית, תנסו לבצע את העבודה בזמן קבוע. כך לא תשכחו להשקות את הגינה בזמן הנכון ובכמות הנכונה.

תדאגו לנקות את האזור סביב הצמחייה

השקיה חכמה נועדה על מנת להוריד מכם את מפלס הלחץ והאחריות. כל מי שמתקין את המערכות החכמות יכול להנות מזמן רב של שקט. אך יש דברים שגם מערכות השקיה מתקדמות לא יכולות לבצע. אנו כמובן מדברים על ניקוי החצר או העציץ שבו נמצאים הצמחים. הסביבה חייבת להיות מספיק נקייה על מנת שהיא לא תפגע בצמחים עצמם.

התייעצו עם גננים מומלצים כל הזמן

אל תחששו לשאול שאלות, לעיתים השאלות הללו יהיו הכי חשובות שיש. תדאגו תמיד לשאול את השאלות שמעסיקות אתכם על מנת להסיר את סימני השאלה. כל פעם שיש לכם שאלה שלא מקבל מענה היא עלולה להביא אתכם לבצע טעות.

לכן, התייעצו עם גננים מומלצים ומנוסים על הרגלי ההשקיה שלכם. אולי הם יצליחו לשים את האצבע על הסיבה שבגללה איכנם מצליחים לשמור על הצמחים. תהיו בטוחים כי התייעצות עם גננים מנוסים תביא אתכם להסתכל בצורה מעט שונה על הגינה ועל הצמחים הנמצאים בה.

עוד באותו נושא

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

מראה אסטטי, אפס עלויות תחזוקה, בלאי טבעי זניח ואפילו (לדברי מומחי פאנג שווי) שיפור בזרימת האנרגיות. הכל בסוג של חיפוי אחד, שאפילו ההנחה שלו...

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

לצד צמחים ופרחים ומערכת השקייה יעילה, על מינת שהגינה שלנו תהיה מטופחת, אנחנו זקוקים למכסחת דשא טובה, מקצועית ובעיקר נוחה לעבודה ממושכת. מאז...

עיצוב גינה – 5 הגינות שממש הייתם רוצים

עיצוב גינה – 5 הגינות שממש הייתם רוצים

אם הנך קורא מאמר זה סימן שתכנון והקמה של גינה עוברת בראשך והנך חושב אולי עתה או בעתיד הקרוב להגשים פיסת גן עדן זו בביתך. לאחר שהסדרנו נקודה...

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

דשא סינטטי - חוסכים במים, נהנים מירוק

אז עברנו את הימים שממשלת ישראל חיפשה דרכים להיאבק בבזבוז המים של הציבור, בזמן שרובנו עדיין מנסים לחשוב על פתרונות יעילים לחסכון, יש כאלו...

מחירון כלי גינון

מחירון כלי גינון

אם גם גינה קטנה דורשת טיפול, אז גננים בכל הרמות, זקוקים לכלי גינון מכל הסוגים עולם כלי גינון עבור גינון ביתי ומקצועי, מתחלק לשלוש קטגוריות...