העצים תורמים לנו רבות מבחינת מראה ונוי, עיצוב חוץ וצל, אך תרומתם העיקרית והחשובה ביותר הינה לסביבה. על מנת ליהנות מהעצים ובמקביל לאפשר להם לצמוח כראוי ולתרום את חלקם לסביבה ולאיזון האקולוגי, עלינו לדאוג להם ולטפח אותם במסירות ובהתמדה. אחת הפעולות העיקריות והחשובות הנכללות בטיפול בעצים היא פעולת הגיזום.

גיזום עצים הינה בעצם פעולת עיצוב צמחים ועצים על ידי האדם. לכל אחד מהצמחים והעצים תכונות ומאפיינים ייחודיים המשפיעים על צורתם. באותו אופן, כאשר נעשה שינוי בצורת העץ, באמצעות גיזום או כריתה, הוא עלול להשליך על תפקודו של העץ ואף על חייו. לכן, פעולת הגיזום דורשת ידע בפיזיולוגיה של הצמחים, היכרות עם מאפייניהם, מיומנות וניסיון בטיפול בהם.

 

 

גוזם מקצועי ומורשה יחזיק בתעודת "גוזם מומחה" הניתנת על  ידי משרד החקלאות ובתעודת "גיזום עצים בגובה". תעודות אלה מוכיחות כי הגוזם עבר הכשרה מקצועית, בעל אישור לעסוק בתחום, מודע לתקנות גיזום העצים המוגדרות בארץ וכי הוא מורשה ומכוסה בעת עיסוקו בפעילות זו.

 

במהלך היומיום אנו נפגשים בעצי הנוי הפזורים בסביבתנו, בדרכנו לעבודה, בסביבת המגורים, בצדי הדרכים, בפארקים, בשדרות העירוניות ובתוך חצרות בתינו. אנו מודעים ליתרונות הרבים שמעניקים לנו העצים ובהם היתרונות הידועים של נוי, יצירת רוגע ומתן צל, כמו גם ספיגת הפחמן הדו-חמצני ופליטת החמצן והיתרונות הידועים פחות ובהם ספיגת מים זורמים (נגר מים), ספיגת מזהמים.

סיבות לגיזום עצים

על מנת לשמר את התועלות המופקות מהעצים, לשמור על חיוניות העצים ולהאריך את משך חייהם עלינו לאפשר להם לגדול באופן המיטבי עבורם ולמנוע ככל הניתן פגיעה בהם מהסביבה או מטיפול לקוי או חסר.

הגיזום מתבצע כחלק בלתי נפרד מתחזוקת העץ ומאפשר לו להמשיך לגדול בצורה נכונה, להתחדש, להניב פירות ולפרוח וכמו כן נועד למנוע ממנו להפוך למפגע פוטנציאלי לאדם ולסביבה.

 

עצים שאינם מתוחזקים יצמחו פרא, הן מבחינת הענפים העלולים לפגוע בסביבה ואף להביא את העץ לקריסה והן מבחינת השורשים העלולים להרים ריצוף ואף לחדור אל מערכת הביוב ולגרום לסתימה.

 

 

פעולת הגיזום מתבצעת בהתאם למחזור החיים של העץ, הכולל את תהליך הנביטה והצמיחה, לאחר מכן את תקופת הפריחה (יצירתם ופריחתם של פירות ופרחים) ולקראת סיומו של מחזור החיים מגיע שלב ההזדקנות, הכולל את התנוונות העץ המובילה בסופו של דבר למותו.

פעולת הגיזום מותאמת לכל אחד משלבי חייו של העץ:

 

 

גיזום עץ צעיר – גיזום עצים צעירים נעשה לרוב על מנת ליצור מבנה יציב ועמיד ולמנוע בעיות שעלולות להיגרם מצמיחה במבנה בעייתי (כדוגמת קרבה לעצים אחרים, לחוטי חשמל, למבנים וכו'). במסגרת הגיזום מבוצע עיצוב לשם שמירה על צמיחה עתידית תקינה ומסודרת ולשם בקרה על הסתעפויותיהם העתידיות של ענפיו.

 

 

גיזום עץ בוגר – גיזום זה מתבצע לרוב בכדי למנוע מצב של שברים העלולים לפגוע בריאות העץ או בסביבה, כמו גם למטרת חידוש הצמיחה בעצים מנוונים, למניעת צמיחה העלולה לפגוע בקווי חשמל או מבנים וכו'. במסגרת גיזום זה מדללים ענפים, מסירים ענפים שבורים או ענפים שהתייבשו ומעצבים למטרת המשך צמיחה מבוקרת.

 

 

גיזום שיחים – גיזום שיחים נדרש לרוב לצורך דילול צמחים סבוכים, למטרת החדרת אור למרכז השיח, למטרת עיצוב מבנה צמיחתו של השיח לחידוש שיחים בוגרים ולעידוד פריחה.

 

 

חשוב להדגיש כי כריתת עץ אסורה ללא קבלת אישור מיוחד, גם אם מדובר בעץ הנמצא בגינתכם.

מועד ותדירות הגיזום

למועד הגיזום ישנה חשיבות רבה והשלכות הן על העץ עצמו והן על סביבתו. גיזום הענפים בסתיו יחסוך את הלכלוך הנגרם מהפירות הנושרים מהעץ, גיזום בחורף ועיצוב הענפים בעונה זו – יעניק לכם צל אופטימלי בקיץ וגיזום בעונות הקיץ והסתיו מיועד לרוב למניעת קריסת ענפים במהלך סופות החורף.

 

 

תדירות הגיזום חשובה גם היא, אך תלויה בסוג העץ. רוב העצים מצריכים גיזום אחת למספר שנים, בעוד הדקל כדוגמא, דורש גיזום שנתי, המיועד בעיקר לשמירה על בריאות העץ ולמניעת הלכלוך הרב הנגרם מהפרי הנופל לאדמה.

אופן גיזום העצים

הגיזום, מתבצע כאמור על פי צורך ובהתאם לסוג העץ ומאפייניו, כמו גם למטרת הגיזום: נוי, תחזוקה, דילול, הסחה, הקטנת עומס על הגזע וכו'. ישנם שלושה מאפיינים עיקריים לעץ, על פיהם נקבע אופן הגיזום:

 

 

צורת העץ – בהתאם לצורת צמיחת ענפיו ועליו של העץ, מתבצע גיזום לצרכי עיצוב. בעוד שלעצים שצורתם מעוגלת, כדוגמת האלון והצאלון, נדרש גיזום על מנת לשמור על עיצובם, לעצים בצורות אחרות הגיזום לשם עיצוב אינו הכרחי.

 

 

מידת נשירה – בהתאם למידת הנשירה של העץ, מתקבלת ההחלטה לגבי אופן הגיזום. כך, יבוצע גיזום לעצים נשירים, בזמן שהם נמצאים בתרדמה (בעונת החורף) ובאביב תתאפשר התחדשותו של העץ. עם זאת, ישנם עצים הרגישים לקור ולקרה ועל כן יבוצע הגיזום לעצים אלו באביב. 

כשמדובר בעצים ירוקי עד, הגיזום יבוצע בעונת הלבלוב, האביב, אם כי ישנם מינים אשר גיזומן מתאפשר גם בסתיו או בחורף.

 

 

מהירות צמיחה – בעצים שצמיחתם מהירה, על בעלי העץ להיות ערניים ולוודא כי הגיזום מתבצע בתדירות הנכונה ולפי מועד הגיזום האופטימלי ובטרם העץ יגבה ויתעבה. פספוס המועד עלול לגרום לפעולת הגיזום העתידית להיות מסובכת יותר.

מחירי גיזום עצים

מחירי הגיזום מושפעים ממגוון מאפיינים ובהם גודל העץ, הציוד הנדרש (כדוגמת מנוף), הפעולה הנדרשת (גיזום  או כריתה), פעילות איסוף הגזם וניקיון. יש להדגיש כי גזם מצריך ביצוע מבוקר ותיאום עם הרשויות המקומיות, על מנת שיבוצע פינויו של הגזם במידת בצורך.

 

 

להלן מחירים ממוצעים של גיזום עצים:

 

 

עצים קטנים (עד כ 4 מטרים): 300-1000 ₪ לביצוע גיזום או כריתה.

עצים בינוניים (עד כ 6 מטרים): 450-1200 ₪ לביצוע גיזום או כריתה.

עצים גדולים (מעל 6 מטרים): 1000-2500 ₪ לביצוע גיזום או כריתה.

תוספת עבור שירותי מנוף: 500-1500 ₪.

תוספת פינוי גזם וניקיון: 500-1000 ₪.

 

 

מחירי הגיזום כאמור אינם קבועים, שכן תלויים בהיקף העבודה הנדרשת לגיזום או לכריתה, בנוחות הגישה לגיזום, בזמן העבודה, גודל הצוות הנדרש לביצוע העבודה ובשירותים הנוספים הנדרשים.

מדוע צריך גוזם מקצועי?

בשל קיומם של מיני עצים רבים ובשל המאפיינים הרבים והשונים בין עץ לעץ, ישנו הכרח להכיר את העץ על מת שהגיזום יבוצע באופן הנכון ומבלי לפגוע בעץ. במספר דקות של גיזום, המתבצע על ידי בעל מקצוע מיומן, באים לידי ביטוי ידע, ניסיון וחשיבה ולכן אין להמעיט בערכה של פעילות זו. על בעל המקצוע לבצע את הגיזום באופן רגיש ותוך תכנון, בהתאם ובהתחשב במאפייני העץ, בתקופת הפריחה שלו, ברגישותו לאקלים במאפייני הצמיחה ועוד.

 

 

כמו כן, על מנת לעמוד בתקנות הגיזום הקבועות בחוק ועל ידי הרשויות, נדרש גוזם מקצועי, מוסמך ומורשה, אשר פעילותו מוכרת על ידי הרשויות, מוסכמת ומכוסה מבחינה בירוקרטית. גוזם זה אף ייעזר בשירותיו של אגרונום במקרים בהם לא ברורים ההיתרים לגבי ביצוע עבודת גזם בעץ מסוים.

סיכום

 פעולת הגיזום הינה פעולה מורכבת הדורשת ידע, הבנה והיכרות של מיני העצים השונים, מאפייניהם, צורכיהם ואופן הטיפול בהם. כמו כן, יש להכיר את תגובתם של העצים והצמחים השונים לגיזום. אלו, דורשים ידע והתמחות, כמו גם היכרות של כלי העבודה השונים ואופן השימוש הראוי בהם .זכרו – פעולת גיזום שאינה מקצועית עלולה במקרה "הטוב" שלא להשיג את מטרתה ובמקרה הרע לגרום לפגיעה בסביבה, לפגיעה בעץ ובחוסנו ואף להביא לקיצור חייו ולמותו.

 

 

לכן, בטרם בחירתכם בבעל מקצוע לגיזום עצים, חשוב לבחון היטב את מיומנותו, ניסיונו ומקצועיותו ולוודא כי הינו מבוטח. כמו כן, חשוב לוודא כי פעילות הגיזום נעשית על פי התקנות שנקבעו על ידי הרשויות וכי אין בה שום פגיעה שאינה מורשית בעץ או בסביבתו.

רוצים לקבל הצעות מחיר לגיזום עצים?

השאירו פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכם מומחים לגיזום עם הצעות משתלמות!

  שאלות נפוצות

  האם לגיזום עצים גדולים הכרחי להשתמש במנוף (המייקר את העלות)?

  אכן, השימוש במנוף מייקר את עלות הגיזום וכך שכירתו של גוזם המחזיק מנוף בבעלותו עשויה להיות זולה יותר מגוזם שאינו מחזיק במנוף ושעליו לשכור אחד. בין אם הגוזם מחזיק מנוף ובין אם לאו, עלות השירות שלו תתייקר. עם זאת, ישנם גוזמים מקצועיים שאינם מחזיקים מנוף וביכולתם לבצע פעולות מורכבות גם בלעדיו, בזמן שעבור גוזמים אחרים הן מצריכות את השימוש במנוף.

  כיצד מתבצע פינוי הגזם?

  ניתן לפנות את הגזם באחת משלוש דרכים עיקריות: פינוי במכולה (מיועד לכמות בינונית של גזם ובעלות השכרה ממוצעת של 700-1100 ₪), פינוי על ידי משאית (לכמות גזם גדולה ובעלות ממוצעת של 1500-2000 ₪) ופינוי הגזם על ידי העירייה בימים הקבועים לכך ובהתאם לכמות הגזם המותרת להשארה לאיסוף על ידי העירייה.

  גני אבשלום - גנן מומלץ
  אבשלום יקותיאלי - הנדסאי אדריכלות נוף גנן סוג 2
  גני אבשלום

  מנהל מקצועי פורום גינון

  מומחה בעיצוב גינות

  מידע נוסף על הכותב

  שאלות גולשים מהפורום בנושא גיזום עצים

  חברה לגיזום עצים ברמת השרון

  מומחים לגיזום עצים בצורה מקצועית ברמת השרון אפשר למצוא בקישור הבא: https://www.gizum4u.co.il/%D7%92%D7%99%D7%96%D7%95%D7%9D-%D7%A2%D7%A6%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A8%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%A8%D7%95%D7%9F/ הם מגיעים עם הציוד המתאים ודואגים גם לסביבה...

  הודעות בפורום פורום גינון 28/01/2019
  גיזום עצים

  כבר חצי שנה שעץ ענק מפריע לנו להיכנס לחניה בביניין שלנו .... עשינו ישיבת ועד והחלטנו שהגיע הזמן לסיים את הבעיה  חיפשנו גיזום עצים בגוגל והגענו לחברת הגיזום הנכון  אם מתמחים בגיזום וכריתה...

  הודעות בפורום פורום גינון 17/05/2016
  מס' שאלו לגבי עצים בגינה + תמונות

  שלום אבשלום מספר שאלות לגבי העצים בגינה (מעל חניון), דישון נוזלי במדשנת עם מע' ההשקיה. 1. עץ תפוז סיני. נשתל לפני 7-8 חודשים. הגיע כבר עם עלים כלורטיים. כיצד אפשר לשפר את המראה שלהם ? האם אפשר...

  הודעות בפורום פורום גינון 28/03/2020
  עצים לקמין

  בעבר, קמינים היו האופציה הנפוצה ביותר לחימום הבית. אנשים היו יוצאים אל היער וחוטבים בעצמם עצים לקמין או לאח. כיום, מעבר להיותו לא נגיש, מעשה שכזה הוא כנגד החוק. על פי חוק היערות במדינת ישראל, אסור...

  הודעות בפורום פורום גינון 13/09/2016
  מחפש גוזם עצים

  אתם מכירים מישהו שמתעסק בגיזום עצים ??? יש לי איזה עץ מטורף בגינה שאני פשוט חייב לטפל בו ... הגעתי דרך הרשת לאתר הזה : http://www.agizum.co.il/ יש המצלות ????

  הודעות בפורום פורום גינון 28/12/2015
  תחרות מטפסי העצים הראשונה בישראל

  אנו שמחים להזמינכם לתחרות מטפסי העצים ה-I בישראל ! תחרות מטפסי העצים ראשונה מסוגה בישראל תתקיים במתחם יפהפה במקווה ישראל בחוה"מ סוכות 30 לחודש ספטמבר, 2015 *. התחרות כוללת את התחנות הבאות: א....

  הודעות בפורום פורום גינון 26/09/2015
  ברוש לימוני צעיר

  שלום. שלום. שתלתי 3 ברושים לימוניים לפני פחות משנה. על פי מאמרים שקראתי,אסור לגזום את העלווה הירוקה בעצים צעירים,כי זה מעכב את צמיחתם. השבוע במהלך גיזום עשבייה מסביב לברושיים ע"י חרמש, נחתכו...

  הודעות בפורום פורום גינון 28/01/2023
  ברכת נוי / דברים שטוב לדעת

  לברכת נוי שימושים רבים כמרכיב ביצירת תמונת נוף משלימה בתצרף התכנים המשתלבים במקשה אחת, זהו רכיב דומיננטי המשמש כמחוז מפלט משאון המולת החיים, השפעת מקור זרימה התבוננות וקרבה למקור מים מוכרת...

  הודעות בפורום פורום גינון 31/03/2015